Lista aktualności Lista aktualności

Pomagamy i dokarmiamy

Tegoroczne spotkanie dla uczniów klas pierwszych odbyło się pod nazwą „Pomagamy i dokarmiamy”.

Za oknem śnieg, mróz więc to najwyższa pora aby rozpocząć dokarmianie ptaków!

 

            27 stycznia 2021 roku, pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin wybrali się do Szkoły Podstawowej w Strzebiniu, na trwającą już od wielu lat akcję zimowego dokarmiania ptaków. Tegoroczne spotkanie dla uczniów klas pierwszych odbyło się pod nazwą „Pomagamy i dokarmiamy”.

            Spotkanie odbyło się w zimowej scenerii placu otaczającego szkołę podstawową i rozpoczęło się od krótkiego „sprawdzianu” wiedzy – jakie to ptaki przylatują do naszych karmników.

Następnie omówiono wspólnie czym dokarmiać i jak to robić mądrze. Dzieciaki bez problemu wymieniły kilka najważniejszych zasad o których należy pamiętać aby pomóc ptakom w zimie, a nie im zaszkodzić. Wśród tych zasad wymieniono:

- termin rozpoczęcia dokarmiania,

- regularność uzupełniania jedzenia i świeżej wody,

- higiena w miejscu dokarmiania,

- rodzaj pokarmów.

            Korzystając ze spotkania pracownicy nadleśnictwa, przekazali jeszcze kilka ważnych informacji między innymi: gdzie ustawić karmnik, aby ptaki mogły w bezpieczny sposób z niego korzystać. Wspomniano też o dokarmianiu dużych ptaków takich jak łabędzie czy kaczki krzyżówki oraz omówiono jak zbudować podsyp, który posłuży do dokarmiania bażantów i kuropatw na terenach polnych.   

Ponadto opowiedzieliśmy dzieciakom, jak w łatwy sposób przyozdobić swój ogród, aby stał się jednocześnie ptasią stołówką w zimie. Wspomniano tutaj o sadzeniu rodzimych krzewów takich jak bez czarny i koralowy, jarząb pospolity, dereń, głóg, dzika róża czy kalina koralowa.

            Na koniec spotkania, rozwiesiliśmy wspólnie kilka „ptasich pyz”, czyli gotowych kul, które w składzie mają tłuszcz i różnego rodzaju nasiona. Ponadto dzieciaki otrzymały słonecznik, którym będą uzupełnić karmniki zlokalizowane na terenie szkolnego podwórka.

            Warto również wspomnieć, że do akcji włączyli się też uczniowie starszych klas, którzy naukę odbywają w trybie zdalnym. Dokarmiają ptaki na terenach swoich posesji, prowadząc przy tym ich obserwację, zbierając notatki i dokumentację fotograficzną.

            Pragniemy podziękować Szkole Podstawowej w Strzebiniu za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę na płaszczyźnie edukacji przyrodniczo – leśnej.

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.