Asset Publisher Asset Publisher

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny”

W ramach programu pn. „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu do roku 2020”

                Już od kilku lat nadleśnictwo boryka się z problemem utrzymania odpowiedniego stanu wody na terenie rezerwatu przyrody „Jeleniak-Mikuliny”, na co decydujący wpływ mają bezśnieżne zimy, narastający deficyt opadów, jak również nieszczelna grobla oraz niesprawny mnich. Sytuacja na bieżąco monitorowana jest również przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach, której ustawowym zadaniem jest zarządzanie rezerwatem. Taki stan rzeczy w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze siedlisk rezerwatu. W związku z powyższym Nadleśnictwo w porozumieniu z RDOŚ rozpoczęło  w lutym 2019 roku procedurę związaną z opracowaniem koncepcji przeprowadzenia naprawy grobli czołowej, jak również budowy nowego mnicha. Dzięki staraniom nadleśnictwa projekt został wpisany do zintegrowanego programu, realizowanego przez Dyrekcję Generalna Lasów Państwowych  pn.  „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu do roku 2020” i uzyska dofinansowanie z funduszy zewnętrznych.

                Kilkumiesięczne prace, podzielone na etapy wymagały  szczegółowych wizji lokalnych, jak również drobiazgowych uzgodnień z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ). Instytucja ta jest zakładem Lasów Państwowych o zasięgu krajowym, powołanym przez Dyrektora Generalnego LP, w celu inicjowania, koordynacji i zarządzania projektami dofinansowanymi ze środków unijnych i funduszu leśnego w jednostkach PGL LP.

                Aktualnie trwa końcowa faza kameralnych prac projektowych, natomiast rozpoczęcie właściwych prac zaplanowano na jesień 2020 roku.

O dalszych szczegółach dotyczących realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco.

 

Link do artykułu na stronie internetowej RDOŚ w Katowicach: http://katowice.rdos.gov.pl/uratuja-rezerwat

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Kommentar hinzufügen
Krzysztof
Gdyby nadleśnictwo nie wyciągało desek z mnicha to i problemów z utrzymaniem chociażby niskiego poziomu wody by nie było. Zobaczymy ile lat potrwa regeneracja Rezerwatu. Obym się mylił, ale niektórych gatunków chociażby ważek chyba już nie odzyskamy. Ptaków na Mikulinach niema już od lat, dobrze że Jeleniak dawał im troche podmokłego terenu. Czasy świetności Rezerwat ma za sobą, ale wiadomo: przyroda nie lubi pustki i prędzej czy później, o ile będzie woda, będziemy mogli cieszyć nasze zmysły niesamowitymi spektaklami przyrody. Mimo żalu ze sposobu w jaki traktowany był Rezerwat przez nadleśnictwo w poprzednich latach, życzę powodzenia w pracach remontowych, oby trwało to krótko i z niewielką szkodą dla walorów przyrodniczych Rezerwatu.
Verfasst am 26.01.20 18:50.