Asset Publisher Asset Publisher

SZÓSTA EDYCJA AKCJI #SADZIMY – POSADŹ DRZEWO Z LEŚNIKAMI

Nadleśnictwo Koszęcin po raz szósty uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Tegoroczna akcja narodowego sadzenia drzew przypadła w roku stulecia istnienia Lasów Państwowych.

Tym razem dla wszystkich chętnych mieszkańców Koszęcina oraz okolic przygotowaliśmy 2000 pięknych sadzonek. Były to drzewka świerka i dębu.

Były one wydawane bezpłatnie 12 kwietnia w specjalnie na tę okazję zorganizowanym stoisku przed siedzibą nadleśnictwa. Każda sadzonka zapakowana była w torebkę z ekologicznego papieru i towarzyszyła jej zawieszka z informacją o akcji i krótkim instruktarzem jak prawidłowo posadzić swoje drzewko.

Akcja po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości odwiedzających Koszęcin o czym świadczy wydanie wszystkich przygotowanych sadzonek.

Jak co roku do akcji włączyli się aktywnie artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty - informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

PUNKT SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ DZICZYZNY NADLESNICTWA KOSZĘCIN OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY "PIŁKA"

Nadleśnictwo Koszęcin informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Piłka", z dniem 1 kwietnia 2021 roku zacznie funkcjonować punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD).

 

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin

 

PSBD posiada Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny: 24075676,

nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublińcu.

 

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublińcu.

 

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod poniższym adresem: (odbiór tusz): ul. Bema 3, 42-286 Koszęcin

 

Telefon kontaktowy bezpośredni: 34 352 45 26 wew. 333

 

Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego OHZ „Piłka” proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej i postępowania zgodnie z jego wskazówkami.

 

Zamówienia prosimy składać pisemnie na poniższy adres:

Nadleśnictwo Koszęcin

ul. Sobieskiego 1

42-286 Koszęcin

lub na adres e-mail: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

 

Dostępność dziczyzny w ciągu roku:

  • Jeleń (przybliżona waga tuszy: 30 do 120 kg) od 1 stycznia do końca lutego; od 21 sierpnia do 31 grudnia
  • Dzik (przybliżona waga tuszy: 20 do 100 kg) dostępność cały rok

 

Do pobrania:

  1. Cennik tusz zwierzyny sprzedawanych w punkcie sprzedaży bezpośredniej.
  2. Regulamin sprzedaży bezpośredniej.
  3. Druk zgłoszenia zamówienia dziczyzny.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Ogłoszenie o przetargu na dzierżawę nieruchomości

Nadleśnictwo Koszęcin ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę nieruchomości gruntowej, zabudowanej

OGŁOSZENIE

Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Nadleśnictwo Koszęcin, 42-286 Koszecin, ul. Sobieskiego 1 - ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę nieruchomości gruntowej, zabudowanej, położonej w miejscowości Piłka, przy ul. Osiedle Leśnica 34, 42-700 Lubliniec, obejmującej część działki nr 77/2. Obręb Kokotek, gmina Lubliniec, o powierzchni ok. 0,438 ha.

Szczegóły postępowania znajdują się w plikach do pobrania poniżej.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Informacja o dniu wolnym o pracy

w dniu 29 marca 2024 r.

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy,
że w dniu 29 marca 2024 r. (piątek)

Nadleśnictwo Koszęcin będzie nieczynne.

Za niedogodności przepraszamy.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zanocuj w Lesie

Od początku maja wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” umożliwiający legalne biwakowanie miłośnikom surwiwalu i bushcraftu. We wszystkich nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary, do tej formy rekreacji.

 

Na wszystkich obszarach objętych programem „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Koszęcin dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w regulaminie programu – pkt. 17.

 

 

 

UWAGA POLOWANIE!

Nadleśnictwo Koszęcin informuje, iż na terenie leśnictw, w których znajdują się obszary programu „Zanocuj w lesie” mogą zostać zorganizowane polowania zbiorowe, a o ich terminach będą Państwo informowani poniżej. 

 

 

 

 

 

 

 

Informacja o obszarach programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Koszęcin objętych pracami gospodarczymi:

 

Leśnictwo Koszęcin, oddz. 319 i 320 - prace planowane do dnia 30.04.2024 r.

 

 

 

 

Nadleśnictwo Koszęcin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników turystyki leśnej, wyznaczyło specjalny obszar o powierzchni ok. 1500 hektarów, gdzie sympatycy bushcraftu i surwiwalu mogą legalnie uprawiać swoje hobby.

Program realizowany przez Nadleśnictwo Koszęcin nie jest skierowany jedynie do osób uprawiających survival, ale również dla osób lubiących spędzać wolny czas wśród natury, chcących przeżyć przygodę śpiąc w lesie, pod gołym niebem.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru - do pobrania w plikach poniżej.
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

2 Regulaminem korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym - link do Regulaminu korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - link do mapy 

4. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - link do regulaminu, link do czaswlas.pl
5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, które oznaczone są żółtymi tablicami.

6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza - formularz do pobrania w plikach poniżej, oraz przesłanie go na adres lukasz.cierpial@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Mimo że pobyt krótszy niż wyżej wymieniony nie wymaga zgłoszenia, miło nam będzie jeżeli prześlą Państwo taką informację ze względów bezpieczeństwa.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Łukasz Cierpiał, tel. 575 407 949, email: lukasz.cierpial@katowice.lasy.gov.pl 

-->> LINK DO MAPY <<--

Prosimy również użytkowników programu o wypełnienie ankiety znajdującej się na poniższej stonie:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Międzynarodowy Dzień Lasów w Koszęcinie

W tym roku pod hasłem „Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata”, celebrowano w Koszęcinie obchody ustanowionego w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowego Dnia Lasów.

Przy czynnym udziale lokalnych samorządowców, przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz młodzieży szkolnej, posadziliśmy wspólnie kilkaset młodych drzewek. Specjalnymi gośćmi byli podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach, dla których 21 marca jest Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Swoją obecnością przypomnieli nam wszystkim o ich potrzebach oraz prawie do pełnego uczestnictwa we wszystkich sferach życia publicznego. Całość akcji uświetnili swoim udziałem artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy udowodnili, że sadzenie lasu jest swoistą formą sztuki.

Miejscowi leśnicy w jubileuszowym roku obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych, celebrując symbolicznie Międzynarodowy Dzień Lasów, przypomnieli o roli i znaczeniu lasów w życiu człowieka, poprzez pryzmat zastosowania najnowszych technologii oraz rozwiązań w sprawnym zarządzaniu lasami. Wskazali w jaki sposób działania te są wykorzystywane w do prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, w aspekcie postępujących zmian klimatu i zagrożeń środowiskowych.

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

 

„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata”, to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenia negatywnych efektów zmiany klimatu.
 
Im lepiej poznamy lasy i im lepszymi analizami dysponujemy, tym lepiej możemy je chronić. Jako jedyny kraj w Europie możemy się pochwalić „hurtownią” danych o lasach. Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują platformę „Bank Danych o Lasach” (BDL), która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od ich form własności. W oparciu o BDL działają także m. in. mobilna aplikacja mBDL, aplikacja wspomagająca zarządzanie lasami prywatnymi czy aplikacja do kontroli i tworzenia danych na potrzeby uproszczonych planów urządzenia lasu. Bank Danych o Lasach jest dostępny dla każdego, bezpłatny i w pełni finansowany ze środków Lasów Państwowych.


Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Polska i Lasy Państwowe mogą pochwalić się wyjątkowo skutecznym systemem ochrony przeciwpożarowej. Jeśli chodzi o liczbę pożarów lasów w Europie, to Polskę wyprzedzają tylko dwa kraje z półwyspu iberyjskiego - Portugalia i Hiszpania. Jednak w mediach nie słyszy się zbyt wiele o ogromnych powierzchniach zniszczonych przez ogień. Dlaczego? Jest to niewątpliwa zasługa funkcjonującego w LP i ciągle doskonalonego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Celem systemu jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej, nie dopuszczając do rozwoju katastrofalnych pożarów wielkoobszarowych.

Jednym z elementów systemu ochrony ppoż. jest codzienny, bezpośredni pomiar wilgotności ściółki i parametrów meteorologicznych. Dzięki unikatowej w skali Europy metodzie możemy precyzyjnie ustalić stopień zagrożenia pożarowego w danym dniu, na terenie całego kraju.

Oprócz tego system tworzy wiele współpracujących ze sobą elementów m. in.: dostrzegalnie, kamery, dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, samoloty, śmigłowce, samochody patrolowo-gaśnicze, bazy sprzętu i pasy przeciwpożarowe. Dostrzegalnie tworzą system obserwacji, pokrywający monitoringiem większą część lasów w Polsce, w tym także lasy prywatne i parki narodowe. Gdy obserwator zauważa pożar nie ma znaczenia czy pali się las państwowy czy prywatny, akcja gaśnicza zostaje rozpoczęta.

Nowoczesne badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi. Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla obciążających środowisko materiałów, takich jak beton, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest także niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. 

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m. in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

To tylko kilka przykładów tego jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje technologiczne by w jak najlepszym stopniu móc realizować powierzone im zadanie opieki nad lasami, które stanowią 1/3 powierzchni naszego kraju. Łączymy ponad 100-letnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i osiągnięć naukowych.

Z najważniejszymi przesłankami tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Lasów można zapoznać się na stronie FAO, a poniżej zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.
 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Nowy cennik detaliczny

Cennik detaliczny nr 1/2024 obowiązujący od dnia 23.01.2024 r.

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin informuje o nowym cenniku detalicznym obowiązującym od dnia 23.01.2024 r.

Aktualny cennik detaliczny wraz z decyzją oraz regulaminem można pobrać z poniższych linków:

Strona internetowa Nadleśnictwa Koszęcin

Biuletyn Informacji Publicznej Nadleśnictwa Koszęcin

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Sprzedaż dziczyzny

Unieważnienie postępowania.

Nadleśnictwo Koszęcin zaprasza do złożenia oferty i podjęcia współpracy w zakresie sprzedaży tusz zwierzyny pozyskanych na terenie zarządzanego przez tutejszą jednostkę, położonego w województwie śląskim, obwodu łowieckiego nr 72.

Szczegóły w załaczonych plikach.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zakup paliw w roku 2024

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin, zawiadamia o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu pn.:

„Dostawa paliw (tankowanie pojazdów) dla pojazdów i urządzeń będących własnością PGL LP Nadleśnictwa Koszęcin w roku 2024”.

Jako najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez Wykonawcę: PH PAK-Oil Sp. z o.o., ul. Dolna 2, 42-283 Boronów.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Informacja o zamiarze zakupu gruntów

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin zaprasza zainteresowane osoby, posiadające lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia, położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, do kontaktu z biurem Nadleśnictwa – Kupimy Twój Las!

 

INFORMACJA

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin informuje, że Skarb Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.

 

Lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) mogą być nabyte w szczególności:

  1. Jeżeli ich nabycie jest uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa.
  2. Jeżeli znajdują się w bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Nadleśnictwa Koszęcin.
  3. W przypadku zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości.
  4. W sytuacji regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Oferowane do sprzedaży grunty powinny:

  1. Być własnością lub współwłasnością sprzedającego (uwaga: w przypadku współwłasności ofertę muszą złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele).
  2. Mieć założoną księgę wieczystą.
  3. Mieć uregulowany stan prawny.
  4. Być wolne od obciążeń na rzecz osób trzecich.
  5. Nie być przedmiotem sporów granicznych.
  6. W Ewidencji Gruntów i Budynków być sklasyfikowane jako Ls (lasy) lub inne grunty (w przypadku zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazujących na możliwość ich zalesienia).
  7. Mieć ustalone granice w terenie.

 

Pisemne oferty prosimy składać na adres Nadleśnictwa (pocztą tradycyjną):

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin, ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin

lub przez e-mail: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

34 352 45 25 do 7 wew. *336.

 

 

Uwaga:

  1. Nabycie lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub nieruchomości może nastąpić dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin.
  2. Nabycie lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub nieruchomości może nastąpić za ceną nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tj. Dz. U. 2022 poz. 672 z późn. zm.).
  2. Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (Znak: ES.2280.284.2021).

 

 

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Choinki Nadziei

Celem akcji jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wobec osób starszych, niepełnosprawnych lub wykluczonych społecznie

W dniach 13 i 14 grudnia 2023 roku pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin wraz z dzieciakami z Przedszkola u Cioci Mariolki oraz uczniami Szkoły Podstawowej Naukowa Wyspa w Koszęcinie udali się do Domu Pomocy Społecznej oraz Domu Opieki „Arka” w ramach ogólnopolskiej akcji „Choinki nadziei”.

Celem powyższej akcji jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wobec osób starszych, niepełnosprawnych lub wykluczonych społecznie, które często pozbawione są serdecznego kontaktu z innymi, co w okresie świątecznym jest szczególnie ważne.

Podczas wizyty wspólnie ubierano Bożonarodzeniowe drzewko pochodzące z koszęcińskich lasów.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zawody biegowe na terenie koszęcińskich lasów

VII Koszęcińska Dycha za nami.

W sobotę 25 listopada 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Koszęcin, odbyła się VII edycja biegu przełajowego „Koszęcińska Dycha”. Jak sama nazwa sugeruje bieg odbył się na dystansie 10-ciu kilometrów.

Zmienna pogoda nie wystraszyła sportowców wybierających się do Koszęcina. Punktualnie, w samo południe ponad 270 biegaczy zameldowało się na starcie biegu, który znajdował się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Koszęcinie. Następnie trasa przebiegała przez tereny leśne naszej jednostki.

Najlepszy zawodnik przebiegł trasę w czasie poniżej 37 minut (czas: 00:36:50). Najlepsza zaś zawodniczka ten sam dystans pokonała w czasie 00:40:55. Tempo biegu było bardzo wysokie, czas poniżej 40 minut osiągnęło 6 zawodników.

Podczas biegu pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin promowali walory przyrodnicze okolicznych lasów na stoisku edukacyjnym, na którym można było również otrzymać gadżet z logo Lasów Państwowych.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

RODO

Administratorem danych osobowych przekazywanych przez osoby fizyczne podczas wszelkich kontaktów z PGL LP Nadleśnictwem Koszęcin jest:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin

ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin

REGON: 150027362

strona internetowa: https://koszecin.katowice.lasy.gov.pl

poczta elektroniczna: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

Administartor wyznaczył Inspektora Ochrony Danych:

r. pr. Jakub Pokoj

tel.: +48 609 712 735

poczta elektroniczna: j.pokoj@aventum-kancelaria.pl

Dane osobowe przetwarzane są w celach związanych z działalnością PGL LP Nadleśnictwa Koszęcin wynikającą z przepisów prawa na podstawie art. 6 ust 1 lit. b i c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), dziennik Urzędowy UE L119/1, 04/05/2016 [RODO].

Dane mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom PGL LP Nadleśnictwa Koszęcin, podmiotom udzielającym jej wsparcia na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia oraz podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa.

Dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do wykonania obowiązujących przepisów prawa.

Posiadają Państwo następujące prawa co do swoich danych osobowych: prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, iż przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy RODO.

Podanie danych jest dobrowolne.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Święto Drezwa w Rusinowicach

W Ośrodku Rehabilitacyjnym pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach leśnicy z Koszęcina cyklicznie od wielu już lat organizują Święto Drzewa.

To już XXI edycja tego wydarzenia, która odbyła się w dniu 13 października na terenie Ośrodka, podczas którego wspólnie z podopiecznymi posadziliśmy Dąb Papieski, który otrzymał imię Franciszek. Tegorocznej akcji  przeświecało sugestywne hasło:  „Drzewa – bezcenny dar natury”.

Każdego roku wspólne świętowanie ma charakter wesołego happeningu z udziałem pacjentów oraz ich opiekunów. Wspólnie z personelem Ośrodka przygotowaliśmy program, zwierający elementy zabawy, połączone z ciekawymi formami edukacji przyrodniczo-leśnej. Stałym elementem obchodów jest otwarty konkurs plastyczny dla wszystkich, którzy w dowolnej dla siebie technice wizualizują drzewa.

„Drzewa – bezcenny dar natury”Tradycją obchodów jest również pewna forma współzawodnictwa podopiecznych, podzielonych zazwyczaj na dwa lub trzy zespoły, a każdy z nich wybiera dla siebie specyficzną nazwę. Tym razem zawzięcie rywalizowały ze sobą  Wiosenne drzewa” oraz „Letnie drzewa” w czterech konkurencjach obejmujących test przyrodniczy oraz  zabawę na spostrzegawczość „Leśne memory”.

Pełna emocji jest również prezentacja artystyczna każdej grupy, zawierająca zawsze bardzo sugestywne i aktualne odniesienie do przyrody, połączone z tańcem oraz śpiewem.

Nowością tej edycji wydarzenia był pokaz mody letniej. Na zakończenie ponad 2-godzinnej zabawy wszyscy uczestnicy konkursów i quizów otrzymali nagrody i drobne upominki ufundowane przez nadleśnictwo.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Piąta edycja akcji #sadziMY

Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

Nadleśnictwo Koszęcin po raz piąty uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji #sadziMY, zainicjowanej przez Parę Prezydencką. Tym razem dla wszystkich chętnych mieszkańców Koszęcina oraz okolic przygotowaliśmy 2000 pięknych sadzonek. Były to drzewka sosny, buka i świerka.
Były one wydawane bezpłatnie 2 i 3 października w specjalnie na tę okazję zorganizowanym stoisku przed siedzibą nadleśnictwa. Każda sadzonka zapakowana była w unikatową torebkę z ekologicznego papieru z logo Lasów Państwowych a także dołączana była papierowa zawieszka z informacją o akcji i krótkim instruktarzem jak prawidłowo posadzić swoje drzewko.

Akcja po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości odwiedzających Koszęcin o czym świadczy wydanie wszystkich przygotowanych sadzonek.

Jak co roku do akcji włączyli się aktywnie artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

Piąta edycja akcji #sadziMY

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Polskie lasy są w świetnej kondycji. U progu jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi 29,6 proc. Oznacza to, że lasy zajmują niemal jedną trzecią część Polski.  

Na początku października leśnicy ponownie zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce we wtorek 3 października na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (RDLP w Radomiu). Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

- Po raz piąty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy - mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w poniedziałek i wtorek 2 i 3 października między 9.00 a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych i profilach facebookowych nadleśnictw.

Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

XIII edycja Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko” dobiegła końca

Dwa wypełnione atrakcjami dni Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko” za nami.

Spotkaliśmy się po raz kolejny w pięknym zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie. Wydarzenie odbyło się w wyjątkowym czasie   rozpoczętych obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, pod Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy oraz 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Organizatorzy zaproponowali gościom szereg widowiskowych atrakcji.

Międzynarodowe Zawody Drwali, Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, turniej łuczniczy dla debiutantów były okazją do spotkania i rywalizacji o cenne nagrody.

Koncerty artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, UNIVERSE, Lady’s Voice, Orkiestry Dętej ze Strzebinia, Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Łowieckiej i Leśnej „Odgłosy Kniei”, występ Mażoretek „Soprano” z GOK w Herbach, pokazy psów myśliwskich i ptaków drapieżnych to czas świetnej zabawy dla młodszych i starszych uczestników.

Jak zwykle dopisali edukatorzy z Nadleśnictw zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Na stoiskach pod zielonymi namiotami można było otrzymać sadzonki drzew, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o lesie, drewnie i jego zastosowaniach, wziąć udział w konkursach i zabawach, w których nie zabrakło drobnych nagród i przede wszystkim dobrej leśnej energii. W tym roku ramię w ramię z Nadleśnictwem Koszęcin stanęły Koleżanki i Koledzy Leśnicy z Nadleśnictw Herby, Siewierz i Lubliniec, za co serdecznie dziękujemy.

Nie zabrakło także stoisk sponsorów, organizatorów poszczególnych zawodów, partnerów i mediów, które relacjonowały przebieg wydarzenia.

Zapach gulaszu z dziczyzny, gotowanego w wielkim garze, a promującego markę zdrowej żywności z polskich lasów „Dobre z Lasu”, rozchodził się daleko po okolicy, co zauważyli uczestnicy pikniku udający się zwiedzić wystawę edukacyjno-przyrodniczą przygotowaną w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin. Niektórzy chętnie wracali po dokładkę – starczyło dla wszystkich.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Nabór na staż

Nabór na staż 2023/2024

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach informuje o rozpoczęciu
naboru na staż absolwencki na rok 2023/2024.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.