Asset Publisher Asset Publisher

Ograniczenia i zmiany w obsłudze petentów

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem SARS-CoV-2, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, uprasza się petentów o ograniczenie wizyt w budynku biurowym Nadleśnictwa Koszęcin do niezbędnego minimum.

W celu załatwienia sprawy w biurze Nadleśnictwa Koszęcin zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą poczty elektronicznej. Dane kontaktowe pracowników Nadleśnictwa znajdują się w zakładce kontakt lub bezpośrednio pod adresem:

https://koszecin.katowice.lasy.gov.pl/nadlesnictwo

W razie konieczności załatwienia sprawy pilnej w budynku biurowym, należy wezwać pracownika prowadzącego sprawę za pomocą przycisków znajdujących się przy wejściu od strony dziedzińca.

Wejście od strony ul. Sobieskiego pozostaje zamknięte do odwołania.

W budynku należy bezwzględnie zakrywać usta i nos przy użyciu maseczki ochronnej oraz korzystać z płynu do dezynfekcji rąk.

Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

XII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”

Spotkajmy się w Koszęcinie w dniach 10-12.06.2022 r.

Nadleśnictwo Koszęcin jako współorganizator zaprasza na Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”, który obędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin oraz siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

W programie przewidziano różnorodne atrakcje artystyczne, w tym XI Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, koncerty, wystawy i pokazy, ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne, rywalizację w konkursach dla dzieci i wiele więcej. Tradycyjnie można będzie spróbować specjałów kuchni myśliwskiej oraz wyśmienitych wyrobów na stoisku „Dobre z Lasu”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.W piątek stawiamy na edukację – „Leśny Dzień Edukacyjny” w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin, będą z nami szkoły leśne i edukatorzy Lasów Państwowych, zapraszamy na wystawy i ekspozycje. W sobotę, główne atrakcje artystyczne, pokazy, koncerty i prezentacje. Zwieńczeniem dnia będzie koncert „Z tańcem po kraju” w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W niedzielę uroczysta Msza Hubertowska w kościele pw. św. Trójcy w Koszęcinie.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na plakacie.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Nabór wewnętrzny - podleśniczy 05.2022

Koszęcin,  dnia 16.05.2022r.

Zn.spr.NK.1101.3.2022

 

 

OGŁOSZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA KOSZĘCIN

W SPRAWIE NABORU

NA  STANOWISKO PODLEŚNICZEGO

(nabór wewnętrzny)

 

 

  1. ORGANIZATOR NABORU:

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe  

            Nadleśnictwo Koszęcin

            ul. Sobieskiego 1

            42-286 Koszęcin

             

 

  1. TRYB PROWADZENIA NABORU

 

  1. Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin Naboru i Rekrutacji na wolne stanowiska pracy w PGLP LP Nadleśnictwo Koszęcin, stanowiący załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 26/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin z dnia 9 grudnia 2021r.
  2. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniony jest Specjalista ds. pracowniczych ( telefon 34 3524525 wew. 131).
  3. W naborze mogą uczestniczyć jedynie pracownicy aktualnie zatrudnieni w Państwowym Gospodarstwie Lasy Państwowe, jak również osoby z którymi pracodawca Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe rozwiązał stosunek pracy po 2 kwietnia 2020r.

 

  1. WARUNKI ZATRUDNIENIA

 

  1. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy zawarta na czas określony – 1 roku,                w przypadku spełnienia oczekiwań pracodawcy z możliwością przedłużenia umowy.       
  2. Nadleśnictwo oferuje pracę w instytucji o ugruntowanej pozycji, atrakcyjnym systemie wynagradzania. Zapewniamy niezbędne narzędzia pracy oraz możliwości pogłębiania wiedzy w szkoleniach.
  3. Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania.
  4. Planowana data zatrudnienia 1 lipca 2022r.

 

 

  1. WYMAGANIA

 

  1. Formalne

 

  1. obywatelstwo polskie,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw obywatelskich,
  3. niekaralność za przestępstwa z chęci zysku lub innych niskich pobudek,
  4. stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na stanowisku objętym postępowaniem rekrutacyjnym,
  5. kwalifikacje wymagane dla stanowiska Podleśniczego określone w załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003r. w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (DZ.U.Nr 11 z 2003r. poz.123).

 

  1. PREFEROWANE – mające wpływ na ocenę kandydata
  1. wykształcenie wyższe  leśne,
  2. ukończony staż w Lasach Państwowych zakończony egzaminem,
  3. posiadanie prawa jazdy kategorii B, dysponowanie samochodem prywatnym                      z możliwością wykorzystywania w celach służbowych,
  4. pożądane cechy osobowości: dyspozycyjność, dokładność, systematyczność,      umiejętność pracy w zespole, kreatywność, wysoki poziom kultury osobistej, odporność

na stres.

  1. uprawnienia do wykonywania polowania.

 

 

V .   Zakres zadań przewidzianych do  wykonania na stanowisku Podleśniczego:

          

  1. Wykonywanie czynności organizacyjno-technicznych, administracyjnych i ochronnych  

           związanych z realizacją zadań ustalonych dla leśnictwa  zgodnie  z aktualnie

           obowiązującymi przepisami prawa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy

           Państwowe.

 

   VI . Wymagane dokumenty

 

  1. CV  z dokładnym opisem przebiegu pracy zawodowej - opatrzone własnoręcznym czytelnym podpisem,
  2. list motywacyjny (wraz z adresem do korespondencji, adresem poczty e-mail, numerem telefonu) opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem,
  3. kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie,
  4. kserokopie dokumentów potwierdzających zatrudnienie oraz poświadczających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe ( świadectwa pracy, zaświadczenia, itp.) 
  5. oświadczenie kandydata o aktualnym zatrudnieniu oraz przedłożenie zaświadczenia obecnego  pracodawcy w przypadku pozostawania w momencie składania aplikacji w stosunku pracy,
  6.  oświadczenie kandydata na wolne stanowisko pracy w Nadleśnictwie Koszęcin  (załącznik nr 1 do ogłoszenia o naborze), opatrzone własnoręcznym czytelnym podpisem.
  7. klauzula informacyjna  kandydata na wolne stanowisko pracy, wraz z wyrażoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 2 do ogłoszenia o naborze), opatrzona własnoręcznym, czytelnym podpisem,
  8. kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (zał. nr 3 do ogłoszenia o naborze),
  9. kserokopie dokumentów  wymienionych w pkt. 3 i 4 winny posiadać klauzulę

           „potwierdzam zgodność z oryginałem będącym w moim posiadaniu” oraz potwierdzone

            własnoręcznym czytelnym  podpisem  ubiegającego się o zatrudnienie i datą na każdym

            dokumencie. Brak w/w klauzuli oraz daty i podpisu kandydata dyskwalifikuje dokumenty

            i tym samym  spowoduje, że nie będą podlegały ocenie.   

           

 VII. Termin i sposób składania dokumentów.

 

  1. Wymagane dokumenty  należy przesłać w zamkniętej kopercie pocztą tradycyjną lub przesyłką kurierską na adres: PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin, z siedzibą w Koszęcinie ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin z dopiskiem „Nabór na stanowisko Podleśniczego”     w terminie 14 dni od momentu ukazania się ogłoszenia na Portalu Pracowniczym Lasów Państwowych.   
  2.  Aplikacje, które wpłyną do Nadleśnictwa po wyznaczonym terminie (decyduje data wpływu do sekretariatu) nie będą rozpatrywane ani zwracane do nadawcy. Dokumenty zostaną komisyjnie zniszczone po zakończeniu procedury naboru.
  3. Przesłane aplikacje będą podlegały ocenie, polegającej na weryfikacji dokumentów             i ocenie ich zgodności z ustalonymi w ogłoszeniu kryteriami formalnymi i preferowanymi.

 

  1. Oferentów, którzy na podstawie oceny przesłanych aplikacji zostaną zakwalifikowani do dalszego procesu postępowania rekrutacyjnego tj. rozmowy kwalifikacyjnej – powiadamia się telefonicznie, sms-em lub pocztą e-mil  – podając datę i godzinę tego postępowania.

      Kandydaci Ci winni zabrać i okazać  do wglądu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej: dowód  

      osobisty oraz oryginały wszystkich dokumentów wymienionych w pkt. 3 i 4  dział  VI,

      złożonych na potrzeby naboru; ich brak może skutkować odstąpieniem przez Komisję

      rekrutacyjną od dalszego  procedowania. 

 

VIII. Informację dodatkowe

 

  1. Nadleśnictwo Koszęcin nie zwraca poniesionych kosztów związanych z naborem.
  2. W przypadku braku egzaminu warunkującego nadanie po raz pierwszy stopnia służbowego, wyłoniony kandydat zostanie skierowany na egzamin do jednostki nadrzędnej tj. RDLP w Katowicach.
  3. Informacja o wynikach naboru zostanie zamieszczona na tablicy ogłoszeń Nadleśnictwa oraz na stronie internetowej  do 3 dni roboczych po zakończeniu procedur związanych        z naborem.
  4. Istnieje możliwość  osobistego odbioru dokumentów lub  ich odesłania na adres zwrotny, po uprzednim zwróceniem się z pisemnym wnioskiem w tej sprawie przez zainteresowanego, w terminie ustalonym w zdaniu poprzednim.
  5. Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin może unieważnić nabór na w/w stanowisko na każdym etapie postępowania bez podania przyczyny.

                                                                                  

 

 

 

 

Załączniki:

  1.             Oświadczenie kandydata na wolne stanowisko pracy
  2.             Klauzula informacyjna  kandydata na wolne stanowisko pracy
  3. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych
Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

ZABIEGI OGRANICZAJĄCE MASOWE WYSTĘPOWANIE OSNUI GWIAŹDZISTEJ 2022

W maju, w wybranych drzewostanach Nadleśnictwa Koszęcin prowadzone będą zabiegi ograniczające masowe i wzmożone występowanie populacji osnui gwiaździstej. Te zabiegi to konieczność warunkująca zachowanie trwałości drzewostanów sosnowych.

Osnuja gwiaździsta jest błonkówką, czyli owadem o błoniastych i przezroczystych skrzydłach. Jej larwy żywią się igłami sosny, początkowo starszych roczników,
a następnie igłami majowymi. Larwy osnui gwiaździstej osiągają wielkość zaledwie
5-20 mm. Mogą jednak pojawiać się w takich ilościach, że skutki ich intensywnego żerowania mogą przybierać formę tzw. gołożerów, kiedy pędy sosen na dziesiątkach hektarów zostają ogołocone z igieł.

Ponieważ sosna zwyczajna dominuje w naszych lasach, masowe pojawy (gradacje) osnui grożą zamieraniem całych drzewostanów. W starszym piśmiennictwie osnuję gwiaździstą nazywano nawet „trądem”, co świadczy o skali zniszczeń dokonywanych przez tego owada. W okresie II wojny światowej proces obumierania drzewostanów wskutek masowych pojawów osnui gwiaździstej przybrał wręcz charakter klęski.
W pierwszych latach po II wojnie światowej masowe występowanie osnui gwiaździstej obejmowało kompleksy borów sosnowych na obszarze między Katowicami, Opolem, Raciborzem, Wieluniem i Częstochową. W 1947 roku  osnuja gwiaździsta występowała na łącznej powierzchni 80 tys. ha. Drzewostany uszkodzone silnymi żerami prześwietlającymi i pełnymi, nie wykazujące regeneracji utraconego igliwia, a jednocześnie zagrożone nadmiernym pojawem szkodników wtórnych usunięto.
W roku 1948 podjęto decyzję o wycięciu zrębami zupełnymi około 400 ha takich drzewostanów. Obecnie, efekty mogłyby być równie poważne. Owadom liściożernym (igłożernym) sprzyjają warunki klimatyczne: łagodna zima, która nie redukuje ich populacji, a wiosenna susza osłabia odporność drzew.

Nas leśników, do zachowania trwałości lasów obliguje prawo i wykonując systematyczne prace prognostyczne, poszerzamy wiedzę o możliwości masowych pojawów owadów liściożernych. W przypadku m.in. osnui gwiaździstej służą do tego wykonywane jesienią poszukiwania larw w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Ten
i kolejne etapy prac prognostycznych (obserwacje rójki i liczenie jaj w koronach) nadzoruje wyspecjalizowane Zespoły Ochrony Lasu (ZOL), w przypadku naszego Nadleśnictwa ZOL w Opolu.

W leśnictwie na bieżąco, stosowanych jest wiele działań biologicznych o charakterze profilaktycznym i ochronnym. Najistotniejsze, to wzmacnianie odporności drzewostanów, polegające na dostosowywaniu ich składu gatunkowego do warunków przyrodniczych, różnicowaniu struktury gatunkowej i wiekowej. Ich efekty będziemy jednak obserwować dopiero po wielu latach.

Wykazane podczas prac prognostycznych, przekroczone liczby krytyczne (liczby owadów wskazujące na możliwość powstania gołożerów) są jednak sygnałem, że jedyną możliwością ograniczenia populacji jest zabieg z zastosowaniem środka 

ochrony roślin. To ważne - zabiegi ograniczające z użyciem środków ochrony roślin
i wykorzystaniu aparatury lotniczej nie są prewencją i nie prowadzi się ich na tzw. wszelki wypadek. Wykonuje się je wyłącznie w sytuacji realnego zagrożenia trwałości drzewostanów.

Planowane zabiegi organizowane są zgodnie z przepisami regulującymi stosowanie środków ochrony roślin, m. in. z wypełnieniem ustawowego obowiązku zgłoszenia min. 40 dni wcześniej do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa planów zabiegów. Do ostatniego dnia, zakwalifikowane do zabiegów powierzchnie są weryfikowane przez profesjonalistów z Zespołu Ochrony Lasu na wypadek zmian pogody, załamania się gradacji, choćby w efekcie działalności naturalnych wrogów owadów, składających się na zespół czynników tworzących opór środowiska.

Na wyznaczonych powierzchniach pól zabiegowych wykonywany jest tylko jeden zabieg ograniczania populacji owada w roku, w przeciwieństwie do upraw rolnych traktowanych środkami ochrony roślin wielokrotnie w sposób totalny. Termin „ograniczanie”, nie jest używany tutaj bez powodu, bowiem w leśnictwie zabiegi ochronne nigdy nie mają na celu całkowitego wyeliminowania populacji owadów liściożernych, zagrażających trwałości drzewostanów, a jedynie ograniczenie ich liczebności do poziomu nie stanowiącego zagrożenia dla chronionych drzew leśnych. Owady, których populacje są ograniczane stanowią bowiem naturalny składnik ekosystemów.

Zabiegi ograniczania osnui gwiaździstej prowadzone będą z zastosowaniem środka ochrony roślin o nazwie handlowej Dimilin 480 SC. Preparat ten zawiera w 1 litrze koncentratu stężonej zawiesiny 480 g (40,03%) diflubenzuronu. Dimmilin 480 SC jest powszechnie wykorzystywany w uprawach sadowniczych do selektywnego ograniczania liczebności m.in. populacji owocówki jabłkóweczki, owocówki śliwkóweczki, toczyka gruszowiaczka i miodówki gruszowej. Diflubenzuron to nazwa zwyczajowa substancji biologicznie czynnej, należącej do grupy syntetycznych inhibitorów syntezy chityny (inhibitorów linienia). Diflubenzuron stosowany w formie preparatu DIMILIN 480 SC wykazuje działanie żołądkowe, a więc ujawnia swą aktywność po spożyciu przez larwy np. potraktowanego nim igliwia sosnowego. Żołądkowe działanie diflubenzuronu polega na uniemożliwieniu produkcji chityny, co

powoduje, że larwa w trakcie linienia nie może zrzucić starego oskórka, w wyniku czego jej wzrost i przeobrażenie w owada doskonałego staje się  niemożliwe. Diflubenzuron działa więc selektywnie, bo tylko na roślinożerne stadia larwalne owadów. Ujawnia też działanie owicydowe (jajobójcze), co oznacza, że z jaj traktowanych tym preparatem nie wylęgają się larwy lub zamierają wkrótce po wylęgu. Preparat ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.

 

Dimilin 480 SC będzie wprowadzany w korony drzew przy użyciu zamontowanej na samolocie PZL M18B Dromader podkskrzydłowej aparatury atomizerowej. Umożliwia ona precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych za pomocą 10. rozpylaczy rotacyjnych, tzw. atomizerów typu Micronair AU-5000. Insektycyd będzie aplikowany w dawce 0,10 l/ha, co odpowiada 48 g substancji aktywnej na 1 ha zagrożonego drzewostanu. Ultra mała dawka preparatu zgodnie z jego etykietą zostanie rozcieńczona wodą do objętości 2,4 l/ha oraz uzupełniona adiuwantem Ikar 95 EC do pożądanej objętości dawki cieczy użytkowej wynoszącej 3,10 l/ha.

Zainstalowany w kabinie samolotu system DGPS Agro składa się z wysokiej jakości odbiornika GNSS (Global Navigation Satellite Systems), który umożliwia prowadzenie samolotu w torze lotu z dokładnością do ±1 m. Technologia GPS oznacza, że zabieg jest wykonywany dokładnie na wcześniej wskazanych powierzchniach (polach zabiegowych), najbardziej narażonych na żerowanie larw osnui. Możliwe jest także precyzyjne wyznaczenie i omijanie stref ochronnych wokół cieków i zbiorników wodnych.

Rozpylana z powietrza mgiełka cieczy użytkowej osadza się w koronach drzew,
w zasadzie nie przenikając do niższych warstw lasu.
Do jego dna dostaje się zaledwie 3-4% cieczy roboczej. Badania potwierdzają, że organizmy żyjące na dnie lasu pozostają bezpieczne. Niemniej naszym ustawowym obowiązkiem jest wprowadzanie zakazu wstępu do lasu na czas wykonywania zabiegu. Informujemy także o 24-godzinnym okresie karencji, kiedy niewskazane jest zbieranie runa leśnego. Natomiast okres prewencji, czyli czasu po jakim od dokonania zabiegu na obszar, w którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta to okres do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.

Ponadto, stosowanie środków ochrony roślin możliwe jest tylko w razie zachowania minimalnych odległości od wód, pasiek, dróg, nieużytków, czy osiedli ludzkich, przy wilgotności względnej powietrza nie mniejszej niż 60% i prędkości wiatru nie przekraczającej 3-4 m/s. Zabiegi wykonuje się przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, minimalizując ryzyko zniesienia cieczy użytkowej na sąsiednie tereny
i spłukania jej z igieł.

Niewątpliwą zaletą lotniczej aplikacji insektycydu Dimilin 480 SC techniką ultraniskich dawek objętościowych jest fakt, że we właściwym i relatywnie krótkim terminie do środowiska zostanie wprowadzona minimalna dawka zawartej w nim substancji aktywnej.

Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych, jest niedopuszczenie do pogłębienia depresyjnej sytuacji drzewostanów wskutek żerów prześwietlających
i pełnych, osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat.

Zabiegi prowadzone będą wyłącznie w godzinach wczesnorannych
i późnowieczornych, kiedy aktywność wszystkich owadów jest minimalna. To m.in. element prewencyjnej ochrony pszczół, zgodnej z zaleceniami dobrej praktyki ochrony roślin.

Ograniczanie nadmiernej liczebności larw osnui gwiaździstej przeprowadzone zostanie na łącznej powierzchni 100 ha, w leśnictwach Koszęcin i Brusiek, położonych w zasięgu terytorialnym Gminy Koszęcin oraz Miasta Kalety.

 

Wszystkie środki ochrony roślin, również ten używany przeciwko osnui gwiaździstej, muszą posiadać rejestrację do konkretnych zastosowań w leśnictwie, zgodną
z normami UE i krajowymi. Lasy Państwowe są też kontrolowane na okoliczność stosowania środków ochrony roślin. Począwszy od zakupów, składowania aż po utylizację pustych opakowań – wszystko podlega rygorystycznym regułom.
Samo wykonanie zabiegu podlega kontroli przez uprawnione instytucje zewnętrzne - Wojewódzkie i Powiatowe Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Należy też dodać, że Lasy Państwowe finansują szereg badań nad wykorzystaniem do zwalczania szkodliwych owadów ich naturalnych wrogów – drapieżników bądź pasożytów.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Nowa ścieżka dydaktyczna w Nadleśnictwie Koszęcin

Dydaktyczna ścieżka pieszo-rowerowa „SZLAKIEM KROPLI WODY”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszej nowo utworzonej ścieżki dydaktycznej „Szlakiem kropli wody”.

Jak sama nazwa sugeruje, poświęcona jest ona wodzie, a w szczególności jej retencjonowaniu, ochronie i znaczeniu dla obszarów leśnych.

Miłośnicy przyrody, swą przygodę na ścieżce mogą rozpocząć w miejscowości Koszęcin lub Piłka. Trasa wyposażona jest w tablice informacyjne, a także znaki kierunkowe. Dodatkowo przygotowano folder o przedmiotowej ścieżce, który można pobrać i wydrukować samemu, bądź uzyskać go w siedzibie nadleśnictwa.

Jeszcze raz gorąco zapraszamy do odwiedzin i życzymy udanych wypadów na łono natury.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Kolejna akcja sadzenia

Wiosenne sadzenie lasu pod nazwą „Nie będzie nas, będzie las”.

W środę - 11 maja 2022 roku, na terenie leśnictwa Piasek, odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne. Tym razem tematem przewodnim była praca leśnika, a mianowicie odnowienia lasu – czyli wprowadzanie (sadzenie) młodego pokolenia lasu.

Na zakończenie, odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasekW spotkaniu uczestniczyli uczniowie VII klasy Podstawowej w Strzebiniu. Po krótkiej prelekcji edukacyjnej co do zasad prawidłowej techniki sadzenia przyszedł czas na praktykę. Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy. Posadzono łącznie 200 sadzonek.

Warto dodać, że akcje sadzenia lasu ze Szkołą Podstawową w Strzebiniu stały się tradycją i są obowiązkowym punktem w corocznym kalendarzu edukacyjnym nadleśnictwa i szkoły.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Goście z Ukrainy sadzili drzewka

Usłyszeliśmy od nich, iż są bardzo dumni z faktu, że w tak symboliczny sposób mogli wyrazić swoją wdzięczność za pomoc i wsparcie, jakie nieustannie otrzymują od Polaków.

Pod koniec kwietnia do Nadleśnictwa wpłynęła niecodzienna propozycja od grupy ukraińskich uchodźców, przebywających od kilku tygodni w Koszęcinie. Z własnej inicjatywy zadeklarowali pomoc w pracach leśnych, związanych z prowadzoną aktualnie akcją odnowieniowo-zalesieniową.

Zaakceptowaliśmy tę nieco zaskakującą propozycję, zastanawiając się jakiego typu prace powierzyć naszym przyjaciołom z Ukrainy, mając na uwadze fakt, iż są głównie matki z dziećmi.

Zaplanowaliśmy dla nich posadzenie kilkunastu arów 5-letnich jodełek koreańskich w miejscu, w którym powstaje plantacja choinkowa. Założyliśmy, iż będą to ciekawe zajęcia edukacyjne w terenie, wiedząc, iż ludzie ci nigdy wcześniej tego nie robili.

Spotkaliśmy się w piękny wiosenny poranek 28 kwietnia z grupą 18 osób, które w praktyczne tajniki sadzenia lasu wprowadził Nadleśniczy.

Nasi goście z ogromnym zapałem i entuzjazmem przystąpili do pracy. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, iż zamiast zaplanowanych kilkunastu arów postanowili posadzić wszystkie sadzonki jodły tj. 1600 szt. przygotowane na całą 1,5 ha powierzchnię przeznaczoną na plantację.

Akcję pod okiem naszych kolegów zakończyli w niespełna 4 godziny.


 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

INFORMACJA

Nadleśnictwo Koszęcin informuje, iż dnia 02 maja 2022 roku siedziba Nadleśnictwa będzie nieczynna dla petentów.

za utrudnienia przepraszamy.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

INFORMACJA O WYNIKACH NABORU NA STANOWISKO PODLEŚNICZEGO (NA ZASTĘPSTWO)

Koszęcin, 28.04.2022r.

Zn. spr. NK.1101.5.2022

 

 

INFORMACJA O WYNIKACH NABORU

NA STANOWISKO PODLEŚNICZEGO (NA ZASTĘPSTWO)

 

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin informuje, że w wyniku zakończenia procedury naboru, kandydatem do zatrudnienia na w/w stanowisku został wybrany Pan

 

DAWID  BLICHARSKI

........................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

 

Uzasadnienie dokonanego wyboru:

Kandydat spełnił wymagania formalne  określone w ogłoszeniu o naborze z dnia 01.04.2022r., a w wyniku przeprowadzonego w dniu 26.04.2022r. II etapu postępowania rekrutacyjnego uzyskał pozytywną ocenę i tym samym został przedstawiony przez Komisję rekrutacyjną jako kandydat do zatrudnienia w tutejszym Nadleśnictwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

resources-to-get

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Kolejne wsparcie od Leśników dla Ukrainy

Pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin po raz kolejny włączyli się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy.

Zbiórkę artykułów spożywczych oraz środków czystości zorganizowano w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, które w obrządku wschodnim przypadają w tym roku na 24 kwietnia. Zebrane dary mają trafić do Lwowa.  

Akcja zbiórki żywności została zainicjowana przez Ks. Mikołaja Skawińskiego z Rzymskokatolickiej Parafii Św. Mikołaja pod patronatem Caritas Diecezji Gliwickiej.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Droga „Mała Panew” – strategiczny szlak komunikacyjny

Poddana gruntownej modernizacji na łącznej długości ponad 12 km droga leśna to ważny szlak komunikacyjny

W dniu 12 kwietnia br. Damian Sieber Dyrektor RDLP w Katowicach dokonał symbolicznego przekazania do użytkowania drogi leśnej „Mała Panew”, przebiegającej przez tereny trzech Nadleśnictw: Brynek, Koszęcin oraz Świerklaniec.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, Komendanci Powiatowi PSP oraz lokalni samorządowcy.

Poddana gruntownej modernizacji na łącznej długości ponad 12 km droga leśna to ważny szlak komunikacyjny o strategicznym znaczeniu dla tych nadleśnictw.

Poza aspektami gospodarczymi atutem drogi „Mała Panew” jest również jej atrakcyjne położenie i dostępność, co zapewne spowoduje, iż stanie się ona bardzo atrakcyjną trasą dla rowerzystów, jak również miłośników pieszych wędrówek.Inwestycja zaplanowana, jako zamierzenie wspólne, realizowana była w tym samym czasie, aby zakończyć prace w jednym terminie. Oddany do użytku obiekt spełnia wszelkie standardy przewidziane dla dróg leśnych, doskonale komunikując dotychczas słabo dostępny, duży kompleks leśny z drogą wojewódzką nr 907 oraz drogą krajową nr 11.

Ma to fundamentalne znaczenie dla prowadzonej gospodarki leśnej, a zwłaszcza dla skuteczności ochrony przeciwpożarowej, umożliwiając w razie zaistnienia pożaru szybką i skuteczną interwencję specjalistycznych wozów strażackich.

Całość prac została sfinansowana ze środków własnych Lasów Państwowych.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

OGŁOSZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA KOSZĘCIN W SPRAWIE NABORU NA STANOWISKO PODLEŚNICZEGO (nabór wewnętrzny)

Koszęcin,  dnia 01.04.2022r.

Zn.spr.NK.1101.5.2022

 

 

 

OGŁOSZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA KOSZĘCIN

W SPRAWIE NABORU

NA  STANOWISKO PODLEŚNICZEGO

(nabór wewnętrzny)

 

 

  1. ORGANIZATOR NABORU:

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe  

            Nadleśnictwo Koszęcin

            ul. Sobieskiego 1

            42-286 Koszęcin

             

 

  1. TRYB PROWADZENIA NABORU

 

  1. Nabór prowadzony jest w oparciu o Regulamin Naboru i Rekrutacji na wolne stanowiska pracy w PGLP LP Nadleśnictwo Koszęcin, stanowiący załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 26/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin z dnia 9 grudnia 2021r.
  2. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniony jest Specjalista ds. pracowniczych ( telefon 34 3524525 wew. 131).
  3. W naborze mogą uczestniczyć jedynie pracownicy aktualnie zatrudnieni w Państwowym Gospodarstwie Lasy Państwowe, jak również osoby z którymi pracodawca Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe rozwiązał stosunek pracy po 2 kwietnia 2020r.

 

  1. WARUNKI ZATRUDNIENIA

 

  1. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy zawarta na czas zastępstwa – 6 miesięcy.       
  2. Nadleśnictwo oferuje pracę w instytucji o ugruntowanej pozycji, atrakcyjnym systemie wynagradzania. Zapewniamy niezbędne narzędzia pracy oraz możliwości pogłębiania wiedzy w szkoleniach.
  3. Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania.
  4. Planowana data zatrudnienia 1 maja 2022r.

 

 

  1. WYMAGANIA

 

  1. Formalne

 

  1. obywatelstwo polskie,
  2. pełna zdolność do czynności prawnych,
  3. korzystanie z pełni praw obywatelskich,
  4. niekaralność za przestępstwa z chęci zysku lub innych niskich pobudek,
  5. stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na stanowisku objętym postępowaniem rekrutacyjnym,
  6. kwalifikacje wymagane dla stanowiska Podleśniczego określone w załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003r. w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (DZ.U.Nr 11 z 2003r. poz.123).

 

  1. PREFEROWANE – mające wpływ na ocenę kandydata
  1. wykształcenie wyższe  leśne,
  2. ukończony staż w Lasach Państwowych zakończony egzaminem,
  3. znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych na poziomie leśnictwa-„stanowisko leśniczego” (biegle), 
  4. znajomość obsługi rejestratora leśniczego, oraz innych urządzeń peryferyjnych

      w tym GPS,

  1. znajomość pakietu biurowego MS OFFICE,
  2. znajomość obowiązujących w PGL LP zasad, instrukcji i wytycznych w zakresie gospodarki leśnej,
  3. posiadanie prawa jazdy kategorii B, dysponowanie samochodem prywatnym                      z możliwością wykorzystywania w celach służbowych,
  4. pożądane cechy osobowości: dyspozycyjność, dokładność, systematyczność,      umiejętność pracy w zespole, kreatywność, wysoki poziom kultury osobistej, odporność

na stres.

  1. uprawnienia do wykonywania polowania.

 

 

V .   Zakres zadań przewidzianych do  wykonania na stanowisku Podleśniczego:

          

  1. Wykonywanie czynności organizacyjno-technicznych, administracyjnych i ochronnych  

           związanych z realizacją zadań ustalonych dla leśnictwa  zgodnie  z aktualnie

           obowiązującymi przepisami prawa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy

           Państwowe.

 

   VI . Wymagane dokumenty

 

  1. CV  z dokładnym opisem przebiegu pracy zawodowej - opatrzone własnoręcznym czytelnym podpisem,
  2. list motywacyjny (wraz z adresem do korespondencji, adresem poczty e-mail, numerem telefonu) opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem,
  3. kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie,
  4. kserokopie dokumentów potwierdzających zatrudnienie oraz poświadczających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe ( świadectwa pracy, zaświadczenia, itp.) 
  5. oświadczenie kandydata o aktualnym zatrudnieniu oraz przedłożenie zaświadczenia obecnego  pracodawcy w przypadku pozostawania w momencie składania aplikacji w stosunku pracy,
  6.  oświadczenie kandydata na wolne stanowisko pracy w Nadleśnictwie Koszęcin  (załącznik nr 1 do ogłoszenia o naborze), opatrzone własnoręcznym czytelnym podpisem.
  7. klauzula informacyjna  kandydata na wolne stanowisko pracy, wraz z wyrażoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 2 do ogłoszenia o naborze), opatrzona własnoręcznym, czytelnym podpisem,
  8. kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (zał. nr 3 do ogłoszenia o naborze),
  9. kserokopie dokumentów  wymienionych w pkt. 3 i 4 winny posiadać klauzulę

           „potwierdzam zgodność z oryginałem będącym w moim posiadaniu” oraz potwierdzone

            własnoręcznym czytelnym  podpisem  ubiegającego się o zatrudnienie i datą na każdym

            dokumencie. Brak w/w klauzuli oraz daty i podpisu kandydata dyskwalifikuje dokumenty

            i tym samym  spowoduje, że nie będą podlegały ocenie.   

           

 VII. Termin i sposób składania dokumentów.

 

  1. Wymagane dokumenty  należy przesłać w zamkniętej kopercie pocztą tradycyjną lub przesyłką kurierską na adres: PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin, z siedzibą w Koszęcinie ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin z dopiskiem „Nabór na stanowisko Podleśniczego” w terminie 14 dni od momentu ukazania się ogłoszenia na Portalu Pracowniczym Lasów Państwowych.   
  2.  Aplikacje, które wpłyną do Nadleśnictwa po wyznaczonym terminie (decyduje data wpływu do sekretariatu) nie będą rozpatrywane ani zwracane do nadawcy. Dokumenty zostaną komisyjnie zniszczone po zakończeniu procedury naboru.
  3. Przesłane aplikacje będą podlegały ocenie, polegającej na weryfikacji dokumentów             i ocenie ich zgodności z ustalonymi w ogłoszeniu kryteriami formalnymi i preferowanymi.

 

  1. Oferentów, którzy na podstawie oceny przesłanych aplikacji zostaną zakwalifikowani do dalszego procesu postępowania rekrutacyjnego tj. rozmowy kwalifikacyjnej – powiadamia się telefonicznie, sms-em lub pocztą e-mil  – podając datę i godzinę tego postępowania.

      Kandydaci Ci winni zabrać i okazać  do wglądu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej: dowód  

      osobisty oraz oryginały wszystkich dokumentów wymienionych w pkt. 3 i 4  dział  VI,

      złożonych na potrzeby naboru; ich brak może skutkować odstąpieniem przez Komisję

      rekrutacyjną od dalszego  procedowania. 

 

 

VIII. Informację dodatkowe

 

  

  1. Nadleśnictwo Koszęcin nie zwraca poniesionych kosztów związanych z naborem.
  2. W przypadku braku egzaminu warunkującego nadanie po raz pierwszy stopnia służbowego, wyłoniony kandydat zostanie skierowany na egzamin do jednostki nadrzędnej tj. RDLP w Katowicach.
  3. Informacja o wynikach naboru zostanie zamieszczona na tablicy ogłoszeń Nadleśnictwa oraz na stronie internetowej  do 3 dni roboczych po zakończeniu procedur związanych        z naborem.
  4. Istnieje możliwość  osobistego odbioru dokumentów lub  ich odesłania na adres zwrotny, po uprzednim zwróceniem się z pisemnym wnioskiem w tej sprawie przez zainteresowanego, w terminie ustalonym w zdaniu poprzednim.
  5. Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin może unieważnić nabór na w/w stanowisko na każdym etapie postępowania bez podania przyczyny.

                                                                                  

 

 

 

 

 

 

Załączniki:

  1.             Oświadczenie kandydata na wolne stanowisko pracy
  2.             Klauzula informacyjna  kandydata na wolne stanowisko pracy
  3. Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Międzynarodowy Dzień Lasów

Spacer z leśnikiem

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej pn. „Spacer z leśnikiem”, która w Nadleśnictwie Koszęcin odbędzie się w sobotę 26 marca 2022 roku, na ścieżce dydaktycznej „Szlakiem kropli wody”.

Międzynarodowy Dzień Lasów ma na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla nas i naszej planety oraz sposobów na ich ochronę.

Zbiórka uczestników: miejsce postoju w Koszęcinie za wiaduktem kolejowym.

Godzina rozpoczęcia: 9:00.

Prosimy o potwierdzenie chęci udziału w spacerze telefonicznie 575 407 949 lub e-mailowo na adres: lukasz.cierpial@katowice.lasy.gov.pl

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

AKCJA „PLECAK DLA UKRAINY”

Leśnicy z naszego Nadleśnictwa włączyli się w akcję „Plecak dla Ukrainy”, wspierając formację Ochotniczej Obrony Terytorialnej, która powstałą przy Lwowskim Okręgowym Wydziale Leśnictwa i Łowiectwa. Akcja ta została zainicjowana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

#PomogamyUkrainie #LeśnicyPomagają

Nasi goście podkreślali ogromną skalę życzliwości i pomocy, z jaką zetknęli się od pierwszego dnia pobytu w Polsce.

W obliczu wielkiej tragedii Narodu Ukraińskiego – Lasy Państwowe włączyły się do tej jakże potrzebnej ogólnopolskiej akcji humanitarnej. W piątkowe popołudnie 4 marca zaprosiliśmy do naszej siedziby grupę uchodźców z zachodniej Ukrainy, pochodzących z okolic Iwano-Frankiwska (dawny Stanisławów) oraz Równego. Były to głównie matki z dziećmi, których mężowie i ojcowie pozostali, by bronić swojej Ojczyzny przed rosyjską agresją. Goście nieco zagubieni, a szczególnie najmłodsi, zostali przyjęci bardzo serdecznie przez Nadleśniczego oraz załogę nadleśnictwa, która nie kryła przy tym wzruszenia. Zaoferowaliśmy poczęstunek oraz zwiedzanie budynku wraz z jego atrakcjami, a wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Nasi goście podkreślali ogromną skalę życzliwości i pomocy, z jaką zetknęli się od pierwszego dnia pobytu w Polsce.

Zadeklarowaliśmy dalszą chęć współpracy w zakresie edukacji przyrodniczej, jak również innych form zajęć pozaszkolnych.

Koszęcińscy leśnicy zorganizowali ponadto spontanicznie zbiórkę środków rzeczowych, jak również finansowych, które w najbliższym czasie zostaną przekazane za pośrednictwem RDLP Katowice na pomoc Ukrainie.

Grupa ta to tylko część uchodźców, którzy kilka dni temu przybyli do Koszęcina, gdzie władze samorządowe zaoferowały im zakwaterowanie, jak również zostali przyjęci w wielu domach prywatnych.

#PomogamyUkrainie #LeśnicyPomagają

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Kolejne zawody sportowe z Nadleśnictwem Koszęcin

„Silesia Race” w koszęcińskich lasach i siedzibie nadleśnictwa.

W sobotę – 5 lutego na terenie koszęcińskich lasów i w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin odbyły się zawody na orientację „Silesia Race”, które realizowane były w czterech formułach:

  • Sportowa gra gminna,
  • Trasa piesza – 25 i 50 km – Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację,
  • Trasa rowerowa – 50 i 100 km – Puchar Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację,
  • Rajd przygodowy.

Głównym organizatorem zmagań sportowych było Stowarzyszenie „Silesia Adventure Sport” wraz z Gminą Koszęcin i GOSiR-em w Koszęcinie. Oczywiście i Nadleśnictwo Koszęcin wsparło organizację zawodów.

W siedzibie naszej jednostki był jeden z dwudziestu punktów kontrolnych do zaliczania w ramach Sportowej Gry Gminnej. W piwnicach budynku, gdzie znajdują się wystawy o charakterze historyczno-przyrodniczym pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili krótki sprawdzian na spostrzegawczość. Zadaniem uczestników, było znalezienie odpowiedzi na 16 pytań ukrytych wśród eksponatów zlokalizowanych w sześciu częściach wystawy. Za każdą błędną odpowiedź przyznawano 3 punkty karne, które wpisywano do list kontrolnych uczestników, a które w ostatecznym rozrachunku wpływały na końcową klasyfikację danej drużyny.

Pomimo bardzo zmiennej pogody, która z pewnością nie sprzyjała zawodnikom, wszyscy ukończyli wybraną przez siebie trasę.

Łącznie do pokonania powyższych tras zgłosiło się ponad 400 osób.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Bushcraft w Nadleśnictwie Koszęcin

Sympatycy nocowania pod gołym niebem w koszęcińskich lasach.

W dniach od 28 do 30 stycznia 2022 roku, na terenie obszaru nr 3 (okolice Źródełka Krywałd), włączonego do Programu Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” odbył się zlot miłośników uprawiania aktywności typu bushcraft. Bardzo zmienna pogoda deszcz, śnieg i silne podmuchy wiatru nie odstraszały uczestników zlotu od realizacji swojego hobby.

Analizując kody tablic rejestracyjnych samochodów, pozostawionych na pobliskim miejscu postoju, wnioskujemy, że odwiedzająca nas grupa zrzeszała osoby z całej Polski. Bardzo się cieszymy faktem, że z 425 nadleśnictw w Polsce i ponad 600 tysięcy hektarów wyznaczonych pod program „Zanocuj w lesie” wybrano właśnie Nadleśnictwo Koszęcin.

Na zaproszenie organizatorów bushcraftowego wypadu, w sobotę 29 stycznia, pracownicy nadleśnictwa udali się z wizytą na miejsce spotkania. Podczas prawie trzygodzinnej wizyty, mogliśmy na żywo zobaczyć, czym jest bushcraft oraz jaki sprzęt i akcesoria są potrzebne do tego typu aktywności. Był również czas na rozmowy o samym programie, jak i prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarce leśnej. Jesteśmy pewni, że wszechstronna wiedza przyrodnicza, którą posiada środowisko bushcraftowe oraz ta przekazana w toku wzajemnych rozmów, będzie dalej rozpowszechniana wśród społeczeństwa, co przyczyni się do bardziej świadomego i odpowiedzialnego korzystania z obszarów leśnych.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Kommentar hinzufügen
Magda
Gratuluję Nadleśnictwu i Organizatorom. Lasy zawsze są otwarte na wszelkiego rodzaju mądre i nieinwazyjne w naturalne środowisko rodzaje wypoczynku.
Verfasst am 31.01.22 14:43.
Michał
Program Zanocuj w Lesie właśni do tego służy. Szacun nadleśnictwo! Kawał dobrej roboty organizatorów i oczywiście waszej. Oby częściej.
Verfasst am 03.02.22 15:24.
Michal
Super sprawa. Takie spanko w lesie to same korzyści emoticon
https://www.kancelaria-kurowski.pl
Verfasst am 04.02.22 13:11.

Dokarmiać czy nie dokarmiać? – zajęcia edukacyjne

Kolejna akcja zimowego dokarmiania ptaków ze Szkołą Podstawową w Strzebiniu.

19 stycznia 2022 roku, pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin, przeprowadzili pogadankę edukacyjną z zakresu zimowego dokarmiania ptaków. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej w Strzebiniu, która to od wielu lat bardzo aktywnie włącza się w tego typu działania.


Na wstępie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie – Dokarmiać czy nie dokarmiać? Odpowiedź była chóralna – dokarmiać!
Następnie omówiono wspólnie najważniejsze zasady zimowej pomocy:

  • kiedy rozpoczynać dokarmianie,
  • jak często uzupełniać pokarm i wodę,
  • jaki stosować pokarm, a jakiego unikać,
  • jak dbać o higienę w miejscu dokarmiania.  

W ramach zajęć wykorzystano również filmiki edukacyjne z cyklu Oblicza lasów, w których omówiono zasady dokarmiania oraz jak przygotować ptasie przysmaki. Linki do filmików zamieszczamy poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=6jCaiAaiW3E


Ponadto przedstawiono, działanie leśników w celu urozmaicenia „ptasiej stołówki” w lasach. Wspomniano tutaj o zakładaniu stref ekotonowych i sadzeniu tam m.in. rodzimych krzewów takich jak: bez czarny i koralowy, jarząb pospolity, głogi, dzika róża czy trzmielina, których to owoce chętnie zjadane są przez ptaki. W celu urozmaicenia zajęć przedstawiono kolejny filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=qraI75rdhNE


Na koniec przekazano, również, jak pomagać większym zwierzętom w zimie.
Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej w Strzebiniu, a w szczególności Pani Ewie Krus za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę na płaszczyźnie edukacji przyrodniczo-leśnej.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Informacja - dzień wolny 07.01.2022r.

UPRZEJMIE INFORMUJEMY,

IŻ W DNIU 7 STYCZNIA 2022r. (tj. PIĄTEK)

NADLEŚNICTWO KOSZĘCIN BĘDZIE NIECZYNNE

 

ZA NIEDOGODNOŚCI PRZEPRASZAMY

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Lasy Państwowe wspierają Wieczernikową Choinkę

Inauguracja XIV edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze.

W dniu 21 grudnia 2021 roku na Jasnej Górze, rozpoczął się XIV Konkurs na Wieczernikową Choinkę. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników jest przygotowanie ozdób choinkowych i udekorowanie wylosowanego drzewka, które Lasy Państwowe zgodnie z wieloletnią tradycją przekazują na Jasną Górę.

Czterdzieści świerkowych drzewek, podarowały na rzecz konkursu nadleśnictwa: Koszęcin, Herby, Gidle i Kłobuck wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dodatkowo Nadleśnictwo Koszęcin, przekazało bombki z logo Lasów Państwowych i hasłem kampanii „DLA LASU, DLA LUDZI”, które zawieszono na każdym bożonarodzeniowym drzewku.
 
Najładniej udekorowane drzewko wybiorą jasnogórscy pielgrzymi, którzy w okresie świątecznym nawiedzać będą Jasną Górę. Głosy można oddawać w Jasnogórskim Wieczerniku w okresie od 25 do 30 grudnia 2021 roku. Dodatkowo w tym roku uruchomione będzie głosowanie internetowe, które potrwa od 25 grudnia do 3 stycznia. Corocznie na świąteczne dekoracje oddawanych jest ponad 40 tysięcy głosów – w tym również wiernych z zagranicy.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.