Lista aktualności Lista aktualności

CIETRZEWISKO 2021

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wystartowała XI edycja pikniku leśno-łowieckiego „CIETRZEWISKO 2021”

     Impreza odbywająca się już tradycyjnie w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin oraz w zabytkowym parku przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”. Organizatorzy  powrócili do 3 dniowej formuły pikniku, który rozpoczął się już w południe 3 września. Na piątek zaplanowano tzw. „Leśny dzień edukacyjny”, podczas którego uczniowie klas VII i VIII z Koszęcina, Boronowa, Woźnik i Kalet mieli okazję zapoznać się z ofertą przygotowana przez szkoły leśne z Brynka oraz Tułowic. Była to również okazja do bezpośrednich spotkań i rozmów z przyszłymi adeptami leśnictwa, którzy zachęcali do podjęcia nauki swoich młodszych kolegów właśnie w ich szkołach. Uzupełnieniem tej oferty były stoiska edukacyjne przygotowane przez Lasy Państwowe oraz degustacja produktów promujących markę „Dobre z Lasu”.

     Natomiast w sobotę 4 września już od godzin porannych z siedziby nadleśnictwa rozchodziły się dźwięki muzyki myśliwskiej, a to za sprawą X Jubileuszowego Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej oraz Konkursu Sygnalistów. Do Koszęcina z różnych miejsc Polski przybyło kilkudziesięciu pasjonatów tej jakże specyficznej i ciekawej muzyki opartej na wielowiekowej tradycji. Grand Prix Festiwalu jury przyznało zespołowi Waltornia pod kierownictwem kol. Mariusza Jamrozika z Nadleśnictwa Zawadzkie, natomiast wśród sygnalistów triumfowała Luiza Szatner z Koła Łowieckiego „Przodownik Miedary”.
W tym samym czasie rozpoczęły się na dziedzińcu zamkowym Mistrzostwa Polski Drwali, które jak zawsze perfekcyjnie przygotowała firma Marii i Henryka Brolów z Koszęcina. W szranki stanęło 28 najwyższej klasy zawodników z naszego kraju, w tym 2 kobiety, które rywalizowały na równi z mężczyznami. Mistrzem Polski na rok 2021 został  Zenon Sobolewski z wynikiem 1646 pkt, drugie miejsce przypadło Robertowi Glazerowi z wynikiem 1615 pkt, natomiast trzecie miejsce zajął Tomasz Bilski  z wynikiem 1599 pkt. Uzyskane wyniki potwierdzają bardzo wyrównany i wysoki poziom czołówki naszych zawodników.

     Goście „CIETRZEWISKA” mogli ponadto zwiedzić wystawy tematyczne przygotowane przez miejscowych leśników w zabytkowych wnętrzach piwnic w budynku nadleśnictwa, jak również obejrzeć ekspozycję malarstwa o tematyce myśliwskiej i pamiątek kolekcjonerskich, a także afrykańskich trofeów łowieckich udostępnionych przez myśliwych z KŁ Dąbrowa z Koszęcina. Jak zawsze ogromną frekwencją i zainteresowaniem cieszyła się bogata oferta stoisk edukacyjnych przygotowanych z wielkim zaangażowaniem przez kilka lokalnych nadleśnictw. „Dobre z Lasu” to już tradycyjna marka, odwiedzana bardzo licznie przez smakoszy darów lasu. Sympatycy pszczelarstwa  mogli bardzo wiele dowiedzieć się o tych pracowitych owadach i ich tajemnicach od doświadczonego koszęcińskiego pszczelarza Pana Rajnholda Bambynka. Niecodzienną okazją był praktycznie bezpośredni kontakt z rzadkimi  i przepięknymi ptakami drapieżnymi, które przyjechały do nas z Krzysztofem Domańskim z Bełchatowa. Po raz pierwszy w Koszęcinie mogliśmy podziwiać niecodzienne prace w drewnie, wykonane przez Janusza Bargiełę z Poręby, który z prawdziwą pasją o nich opowiadał. Niezmiennie dużym zainteresowaniem gości cieszyła się degustacji specjałów kuchni myśliwskiej, specjalnie przygotowanych na tę okazje przez lokalne koła łowieckie.  
Publiczność entuzjastycznie przyjęła pokaz musztry paradnej oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej wraz z grupą mażoretek „Presto” z Mykanowa. W odmienny nastrój wprowadził nas Mieczysław Leśniczak ze swoim Reprezentacyjnym Zespołem Muzyki Myśliwskiej PZŁ.  Mogliśmy posłuchać klasyki muzyki dworskiej i barokowej, znanych kompozytorów polskich i zagranicznych. W ich oprawie muzycznej niedzielna msza święta hubertowska w kościele Świętej Trójcy pozostawiła na wszystkich niezapomniane wrażenia.

     Zakończenie 3-dniowego Pikniku przypieczętował wspaniały koncert artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”, w repertuarze „Znasz li ten kraj” ,który zgromadził rzesze wiernych fanów.

     Organizatorami Pikniku niezmiennie są: Lasy Państwowe z Nadleśnictwem Koszęcin na czele, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, Gmina Koszęcin oraz Okręgowy Zarząd PZŁ reprezentowany przez miejscowe Koła Łowieckie.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.