Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż choinek 2020

SPRZEDAŻ  CHOINEK

 

 

    Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin informuje, iż sprzedaż choinek będzie prowadzona wyłącznie w siedzibie nadleśnictwa (dziedziniec)  przy ulicy Sobieskiego 1 w następujących dniach:

 

 

-  16 grudnia  (środa)      2020 roku  w godzinach 1200 do 1600

-  17 grudnia  (czwartek) 2020 roku  w godzinach 1200 do 1600

 

                                                           Serdecznie zapraszamy.

 

                                                                                                                                                     

               

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Jak i kiedy pomagać zwierzętom

 

Jeśli stwierdziłeś przypadek nieumyślnego zniszczenia stanowiska lęgowego wskutek prac gospodarczych niezwłocznie powiadom o tym pracowników Nadleśnictwa Koszęcin:

 • Starszy Specjalista Służby Leśnej, Michał Sobala, tel.: 602 485 172

 • Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin, Dariusz Golis, tel.: 602 185 180

 • Sekretarz Nadleśnictwa, odpowiedzialny za informację i komunikację społeczną, Jarosław Mielczarek, tel.: 602 485 179

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

COVID-19

Mając na uwadze obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników, poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w celu minimalizacji ryzyka zakażenia związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 Nadleśnictwo informuje, że odwołuje wszelkie spotkania i zajęcia edukacyjne, a także inne wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz. 

Prosimy o załatwianie spraw drogą telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jednocześnie wprowadza się zmianę w organizacji pracy biura Nadleśnictwa. Interesanci przyjmowani będą wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Kasa Nadleśnictwa Koszęcin z dniem 02.11.2020 zostaje zamknięta do odwołania.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do zaleceń GIS.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Pierwsza edycja wyścigu rowerowego „KOSZĘCIŃSKIE SZUTRY” zakończona

W sobotę – 3 października 2020 roku, odbyła się pierwsza edycja wyścigu rowerowego „KOSZĘCIŃSKIE SZUTRY”. Uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości 47,5 km, która w większości przebiegała przez tereny leśne nadzorowane przez Nadleśnictwo Koszęcin. Dopełnieniem trasy był dwu kilometrowy odcinek dróg asfaltowych, które przebiegają przez kompleksy leśne.

     Pomimo pierwszej edycji „Koszęcińskich szutrów” zainteresowanie wyścigiem było spore – zarejestrowało się 120 uczestników, a 89 spośród nich pojawiło się na linii startu. Wszyscy zawodnicy ukończyli wyścig, w wyznaczonym limicie czasowym, który określono w regulaminie na 3,5 godziny.

    Pierwszych zawodników, oglądaliśmy na linii mety z czasami lekko przekraczającymi 1,5 godziny. Na najwyższym stopniu podium stanął – Paweł Wiendlocha (Accent Racing Team, Gliwice) z czasem – 01:34:29, który o zaledwie jedną sekundę wyprzedził Daniela Smolarza (Accent Racing Team, Błażejowice) – czas: 01:34:30. Podium uzupełnił Kamil Hajda (Sii Cycling Team, Tarnowskie Góry) z czasem: 01:39:37. Najlepszą spośród kobiet była Ewelina Wajda z Mafia Team Lubliniec, która ukończyła wyścig z czasem 02:20:38.

            Szczegółowe wyniki znajdują się <tutaj>.

     Pomysłodawcą wyścigu oraz jednym z organizatorów był Pan Janusz Kosmała z kuźni „Zoriabresk” z Koszęcina. W organizację włączyła się też Gmina Koszęcin oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koszęcinie. Również Nadleśnictwo Koszęcin brało czynny udział w organizacji oraz przebiegu imprezy, poprzez zabezpieczenie trasy wyścigu przez Straż Leśną oraz wystawienie stoiska edukacyjnego, gdzie można było zapoznać się z pracą Leśników i działalnością Lasów Państwowych na rzecz społeczeństwa, a także otrzymać pamiątkowy gadżet promujący okoliczne lasy.   

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

II edycja akcji #SadziMY

    

     Nadleśnictwo Koszęcin po raz drugi uczestniczy w tej szlachetnej inicjatywie, zainicjowanej przez Parę Prezydencką w ubiegłym roku. Tym razem dla wszystkich chętnych mieszkańców Koszęcina oraz okolic przygotowaliśmy 1 900 pięknych sadzonek naszych rodzimych drzew leśnych, gotowych do posadzenia. Były one wydawane bezpłatnie w specjalnie na tę okazję zorganizowanym stoisku przed siedzibą nadleśnictwa, a każda sadzonka zapakowana była w unikatową torebkę z ekologicznego papieru z wydrukowaną w sugestywny sposób instrukcją sadzenia. Obsługujący stoisko miejscowi leśnicy udzielali ponadto szczegółowych i fachowych porad oraz wszelkich informacji dotyczących wymagań dla poszczególnych gatunków. Pomimo panującej pandemii akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości odwiedzających Koszęcin, o czym świadczy wydanie wszystkich przygotowanych sadzonek.

 

     W tym roku do akcji włączyli się również aktywnie artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy na terenie swojego zespołu pałacowo-parkowego posadzili kilkadziesiąt sadzonek buka brzozy oraz graba. Takiego wsparcia nie spodziewaliśmy się, za co serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu.

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

#SadziMY 2020

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Ty także możesz dołączyć do akcji #sadziMY! 18 września w Nadleśnictwie Koszęcin będą dostępne sadzonki. 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Regulamin korzystania z dróg leśnych

 

               

 

                W dniu 25.03.2020 r. weszło w życie Zarządzenie nr 12/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin w sprawie wprowadzenia w życie Regulaminu korzystania z dróg leśnych na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Nadleśnictwa Koszęcin.

                Uprasza się wszystkich użytkowników dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Koszęcin o przestrzeganie zasad zawartych w Regulaminie dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników oraz ochrony wspólnego dobra jakim są lasy.

Treść Regulaminu do pobrania poniżej.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny” – rozpoczęte

Jedynym ratunkiem dla rezerwatu jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy oraz jej retencjonowanie, do czego przyczynią się zaplanowane do wykonania przez Nadleśnictwo prace remontowe.

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny” – rozpoczęte.

      Po kilkunastu miesiącach od podjęcia decyzji o konieczności wykonania niezbędnych robót naprawczych związanych z remontem grobli w rezerwacie przyrody „Jeleniak-Mikuliny” w dniu 13 sierpnia w siedzibie Nadleśnictwa podpisano umowę z Rejonowym Przedsiębiorstwem Melioracyjnym S.A. z Lublińca na ich wykonanie. Realizacja zaplanowanych prac jest strategicznie ważna dla zachowania celu, dla którego rezerwat został utworzony, a tym samym dla jego trwałości. Ich zakres obejmuje naprawę uszkodzonej grobli czołowej oraz budowę nowego urządzenia spustowo-piętrzącego tzw. mnicha – silnie nadwyrężonych przez powódź w 2010 roku. Naprawione zostaną również tzw. przelewy burzowe, chroniące groblę przed rozmyciem w przypadku pojawienia się nadmiaru wód, spowodowanych obfitymi opadami deszczu. Oczyszczeniu i wyprofilowaniu podlegać będą również rowy odprowadzające wodę wypływającą przez mnich oraz przelewy burzowe.

      Czasochłonna i drobiazgowa procedura przygotowania dokumentacji projektowej wynikała z konieczności przeprowadzenia przez Nadleśnictwo wszechstronnych konsultacji i uzgodnień m.in. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, jak również uzyskania wymaganych decyzji administracyjnych. Procedura wyboru wykonawcy prac odbyła się w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych, a ich realizacja prowadzona będzie pod stałym nadzorem przyrodniczym.

      Przypomnijmy, iż rezerwat został utworzony z inicjatywy miejscowych leśników w 1957 roku „dla zachowania ze względów naukowych śródleśnego torfowiska z pierwotną roślinnością, będącego zarazem miejscem lęgowym żurawi”. Aktualnie jego powierzchnia po powiększeniu w 2012 roku wynosi ponad 120 ha. Od kilku lat obserwowane jest stałe obniżanie się poziomu wody w rezerwacie, spotęgowane brakiem opadów deszczu, bezśnieżnymi zimami, nieszczelnością grobli oraz wiekowego mnicha. W efekcie tych zdarzeń oraz okoliczności w ostatnich latach można było obserwować spektakularny okresowy brak wody, doprowadzający do całkowitego jego wysuszenia, co wpłynęło zdecydowanie negatywnie na występujące tam rośliny oraz zwierzęta. Jedynym ratunkiem dla rezerwatu jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy oraz jej retencjonowanie, do czego przyczynią się zaplanowane do wykonania przez Nadleśnictwo prace remontowe.

      Zadanie będzie realizowane w ramach programu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Regulamin korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym

Regulamin korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym tj. szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, pieszo-rowerowych na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Koszęcin

 

 

 1. Nadleśnictwo Koszęcin nie jest organizatorem turystyki pieszej, rowerowej lub pieszo – rowerowej.   
 2. Regulamin określa warunki korzystania ze szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, pieszo-rowerowych na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Koszęcin.
 3. Każda osoba korzystająca ze szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, pieszo-rowerowych wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do jego bezwzględnego przestrzegania.
 4. Szlaki turystyczne – piesze, rowerowe, pieszo-rowerowe są dostępne bezpłatnie we wszystkie dni w roku (od świtu do zmroku), za wyjątkiem okresów spowodowanych zdarzeniami szczególnego znaczenia o czym nadleśnictwo poinformuje na swojej stronie internetowej.
 5. Należy pamiętać, że na szlaku pieszym, rowerowym lub pieszo – rowerowym mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary, drzewa ścięte przez bobry itp.
 6. Na odcinkach szlaku, będącego jednocześnie drogą leśną może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują wtedy ogólne przepisy ruchu drogowego.
 7. Szlaki turystyczne – piesze, rowerowe lub pieszo-rowerowe nie są strzeżone w żaden sposób, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty mienia ponosi wyłącznie osoba korzystająca z tego miejsca.
 8. Każda osoba korzystająca ze szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych lub pieszo-rowerowych zobowiązana jest do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej lub też innych osób działających w imieniu nadleśnictwa.
 9. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaków na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna.
 10. Osobom korzystającym ze szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, pieszo-rowerowych zabrania się:

10.1. niszczenia infrastruktury znajdującej się wzdłuż szlaków,

10.2. użytkowania infrastruktury znajdującej się wzdłuż szlaków turystycznych niezgodnie z jej przeznaczeniem,

10.3. niszczenia zieleni,

10.4. zaśmiecania terenu,

10.5. hałasowania,

10.6. płoszenie zwierząt,

10.7. wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy na śmieci bądź pozostawiania ich luzem,

10.8. puszczania luzem zwierząt domowych,

10.9. rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia lub innych urządzeń pirotechnicznychfajerwerków,

10.10. Poruszania się pojazdami mechanicznymi z wyjątkiem:

a) pojazdów służb ratunkowych,

b) pojazdów uprawnionych w ramach prowadzonej gospodarki leśnej w nadleśnictwie,

c) fragmentów szlaków będących drogami publicznymi.

 1. Należy korzystać z infrastruktury znajdującej się wzdłuż szlaków turystycznych zgodnie z jej przeznaczeniem.
 2. Podczas korzystania ze szlaków turystycznych należy mieć wzgląd na innych użytkowników znajdujących się w obrębie szlaku.
 3. W obrębie szlaków turystycznych mogą znajdować się rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami ratunkowymi.
 4. W obrębie szlaków turystycznych mogą znajdować się gady np. żmija zygzakowata. W przypadku ugryzienia należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami ratunkowymi.
 5. W obrębie szlaków turystycznych mogą przebywać dziko żyjące zwierzęta, nie należy ich płoszyć.
 6. Osoba korzystająca ze szlaków turystycznych odpowiedzialna jest za zabrane ze sobą zwierzęta domowe w tym sprzątanie po nich.
 7. Rozpalenie ogniska w miejscach do tego wyznaczonych, możliwe jest tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody przez Nadleśniczego z zachowaniem formy pisemnej.
 8. Udostępnienie szlaków turystycznych do celów organizacji imprez o charakterze masowym, określa odrębne zarządzenie i może mieć miejsce wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu i uzyskaniu zgody wydanej przez Nadleśniczego z zachowaniem formy pisemnej.
 9. W przypadku grup zorganizowanych, opiekun grupy zobowiązany jest do zapoznania grupy z niniejszym regulaminem oraz poinformowania uczestników o potencjalnych zagrożeniach. Opiekun ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników a także odpowiada materialnie za ewentualne szkody powstałe w wyniku nieodpowiedniego zachowania.
 10. Nadleśnictwo Koszęcin nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nie przestrzegania regulaminu.
 11. Nadleśnictwo Koszęcin nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące konsekwencją zdarzeń losowych – w tym działania czynników atmosferycznych.
 12. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za choroby nabyte na skutek korzystania ze szlaków turystycznych (np. choroby odkleszczowe itp.)
 13. W przypadku zauważenia lub wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby korzystając z numeru alarmowego 112 lub bezpośrednich numerów do poszczególnych służb: Policja 997, Straż pożarna 998, Pogotowie ratunkowe 999.
 14. Wszelkie uwagi użytkowników proszę zgłaszać miejscowym Leśniczym (numery podane na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce KONTAKT-> LEŚNICTWA lub do biura nadleśnictwa telefonicznie 34/3524525, bądź drogą elektroniczną na adres: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem 10 sierpnia 2020 roku, na podstawie zarządzenia nr 29/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin z dnia 10 sierpnia 2020 roku.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

ROWERY DLA LUBLINIECKIEJ POLICJI

Dnia 28.07.2020r. w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zostały przekazane 3 rowery, które będą wykorzystywane do patrolowania terenu powiatu lublinieckiego. Zakup jednośladów został w całości sfinansowany przez Nadleśnictwa Lubliniec, Herby i Koszęcin i to na terenach tych gmin aż do jesieni, będzie można spotkać patrole rowerowe.

Policjanci w trakcie patroli rowerowych pełnią służbę w specjalnych, letnich mundurach. Będą patrolować ulice, osiedla, skwery i parki, natomiast dzielnicowi z Lublińca, Herb i Koszęcina podległe im rejony służbowe. Stróże prawa na rowerach pojawią się wszędzie tam, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, a dotarcie patrolu pieszego zajęłoby więcej czasu. W czasie patrolowania przydzielonych rejonów służbowych mundurowi na rowerach będą głównie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych jak i właścicieli jednośladów, a także weryfikować zgłoszenia naniesione przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Stróże prawa będą sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu czy innych naruszeń ładu i porządku publicznego. Rowerowe, policyjne patrole będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych i drogach biegnących przez tereny leśne, gdzie wraz z funkcjonariuszami Straży Leśnej będą dbali o bezpieczeństwo oraz egzekwowali przestrzeganie przepisów obowiązujących na terenach leśnych. Liczymy na to, że widok mundurowych na rowerze zachęci mieszkańców powiatu lublinieckiego do aktywnego spędzania wolnego czasu, a służba pełniona w ten sposób wpłynie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lublinieckiego.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Specjalistyczny sprzęt na zbiorniku wodnym w „Rysowce” w leśnictwie Piasek.

Upłynął już ponad miesiąc od rozpoczęcia przez firmę RPM S.A. z Lublińca robót związanych z przebudową zbiornika wodnego „Rysowce” w leśnictwie Piasek, które mimo znacznych trudności związanych z obfitymi opadami deszczu weszły w decydująca fazę. Po kilkunastu dniach przestoju spowodowanych wyjątkowo wysokim stanem wód opadowych, prace ruszyły pełną parą. Na placu budowy pojawił się specjalistyczny sprzęt, przystosowany do robót hydrotechnicznych w warunkach silnego uwilgotnienia terenu. Rozpoczął się spektakularny etap oczyszczania dna zbiornika oraz formowania grobli, jak również odmulania i pogłębiania rowów zasilających oraz opaskowych. Stan zaawansowania robót mogą Państwo zobaczyć na fotografiach.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

NABÓR NA STAŻ 2020/2021

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ogłasza nabór na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych

Zn. spr.: DP.1125.10.1.2020

 1. Kandydaci ubiegający się o staż w nadleśnictwach RDLP w Katowicach muszą posiadać status absolwenta, tzn.: być osobami, które w okresie 24 miesięcy od dnia określonego w świadectwie ukończenia szkoły podejmą pracę w leśnictwie, z wyłączeniem okresów zwłoki w podjęciu zatrudnienia, spowodowanych: obowiązkiem odbycia służby wojskowej, korzystaniem z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego oraz długotrwałą chorobą.
 2. W terminie do 13 września 2020 r., kandydaci zobowiązani są złożyć następujące dokumenty:
  2.1. absolwenci średnich szkół leśnych: podanie o przyjęcie na staż, kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego,
  2.2. absolwenci wyższych szkół leśnych: podanie o przyjęcie na staż, kopię dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenie o ich ukończeniu.
  2.3. w podaniu prosimy o dodatkowe podanie preferowanego Nadleśnictwa do odbycia stażu, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu.
 3. Do dokumentów, o których mowa wyżej, należy dołączyć:
  3.1. Oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodnie
  3.2. z załączonym do ogłoszenia wzorem - załącznik nr 1
  3.3. Oświadczenie o nie odbywaniu stażu w Lasach Państwowych w przeszłości, zgodnie z załączonym do ogłoszenia wzorem – załącznik nr 2.
 4. Na żądanie RDLP w Katowicach absolwent jest zobowiązany do przedłożenia do wglądu oryginałów dokumentów, w celu dokonania potwierdzenia ich zgodności
  z oryginałem.
 5. W przypadku zgłoszenia się liczby absolwentów przekraczającej limit wolnych miejsc, RDLP w Katowicach przeprowadzi dodatkowy egzamin kwalifikujący na staż, wg następujących zasad:
  5.1. Egzamin będzie miał formę testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru.
  5.2. Zestawy testowe zostaną przygotowane odrębnie dla absolwentów średnich i wyższych szkół leśnych.
  5.3. O terminie i miejscu egzaminu Kandydaci zostaną powiadomieniu pocztą elektroniczną lub telefonicznie.
 6. Absolwenci szkół innych niż leśne będą przyjmowani na staż w przypadku wystąpienia potrzeb kadrowych na absolwentów z określonym wykształceniem.
  W takim przypadku  egzamin kwalifikujący na staż będzie miał formę ustną.
 7. Zawiadomienia dotyczące wyników rekrutacji zostaną rozesłane drogą pocztową.
 8. Dokumenty należy złożyć w Wydziale Kadr RDLP w Katowicach, (pokój 104a);  listownie, w kopercie dopiskiem „STAŻ”, na adres:

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH

UL. ŚW. HUBERTA 43-45

40-543 KATOWICE

Szczegółowych informacji udziela Wydział Kadr RDLP w Katowicach,

tel.(0-32) 609-45-93.

 1. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych:
  9.1. Administratorem danych osobowych jest: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, adres: 40-543 Katowice, ul. św. Huberta 43/45, REGON: 272537539, strona internetowa: www.katowice.lasy.gov.pl, poczta elektroniczna: sekretariat@katowice.lasy.gov.pl
  9.2. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wyznaczyła Inspektora Ochrony Danych. Kontakt do Inspektora Danych Osobowych: iod.rdlp@katowice.lasy.gov.pl
  9.3.  Dane osobowe przetwarzane są w celu prowadzenia procedury naboru na staż absolwentów szkół średnich i wyższych w oparciu o zgodę osoby, której dane dotyczą na podstawie art. 6 ust 1 lit. a RODO.
  9.4. Dane mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, podmiotom udzielającym jej wsparcia na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia oraz podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa.
  9.5. Dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do wykonania obowiązujących przepisów prawa (zgodnie z kategorią archiwalną określoną w instrukcji kancelaryjnej PGL LP).
  9.6.  Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych i ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, iż przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy RODO.
  9.7. Podanie danych jest dobrowolne i jest niezbędne do przeprowadzenia procedury naboru na staż.
  9.8. Dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zwiększenie powierzchni rezerwatu przyrody „Rajchowa Góra”

Starania o powiększenie rezerwatu miejscowi leśnicy przy wsparciu RDOŚ w Katowicach zainicjowali w 2018 roku.

      Pomysł ten został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody w Katowicach, uzyskując również akceptację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dzięki czemu udało się zwiększyć jego powierzchnię o 1,36 ha. Ochroną objęto sąsiadujący z nim drzewostan na siedlisku lasu mieszanego świeżego o analogicznych walorach przyrodniczych, jak rosnący w rezerwacie. Na mocy zarządzenia Dyrektora RDOŚ w Katowicach od 24 czerwca 2020 roku  powierzchnia chroniona to 10,31 ha.

      Znajdujący się w obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Nad Górną Liswartą, położony w Gminie Boronów, najmniejszy z 3 rezerwatów na terenie Nadleśnictwa Koszęcin – utworzony został we wrześniu 1959 roku w oparciu o zarządzenie ówczesnego Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych pozostałego lasu mieszanego naturalnego pochodzenia na zachodniej krawędzi Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Obszar objęty ochroną wynosił wówczas 8,20 ha starodrzewia porastającego niewielkie wzniesienie (212 m n.p.m.) z dominującą sosną oraz z licznymi okazałymi bukami, dębami, świerkami, jak również wieloma cennymi i rzadkim gatunkami roślin występujących w runie. Nazwa rezerwatu wywodzi się od pustelników, którzy według miejscowych podań w zamierzchłych czasach zamieszkiwali to miejsce. Najbardziej znanym z nich był niejaki Rajch, cieszący się ogromnym szacunkiem wśród miejscowej ludności, jak również pątników pielgrzymujących na Jasną Górę za mądre rady, którymi przez długie lata im służył.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

ZIELONYM DO GÓRY – 750 DRZEW NA 750-LECIE WOŹNIK

W sobotę 27 czerwca 2020 roku, odbyła się akcja pod nazwą „Zielonym do Góry – 750 drzew na 750-lecie Woźnik”, która symbolicznie miała upamiętnić rocznicę uzyskania przez Woźniki praw miejskich.

Nadleśnictwo Koszęcin, na zaproszenie Pana Burmistrza włączyło się do akcji, przekazując 750 sztuk sadzonek sosny i świerka, które rozdawano mieszkańcom Woźnik i sołectw gminy. Każdy mieszkaniec, który przyszedł na obchody, oprócz sadzonki otrzymał także pamiątkowy numerowany certyfikat, na podstawie którego, pracownicy Urzędu Miejskiego w Woźnikach zaznaczali miejsce w którym iglak zostanie posadzony tworząc zieloną mapę jubileuszu.

Kulminacyjna część wydarzenia odbyła się na zrewitalizowanym terenie tzw. „Skwerze Łany”, gdzie uroczyście posadzono „Drzewo-750lecia” podarowane przez Nadleśnictwo Koszęcin. Był to Dąb Niepodległości zwany również Dębem Papieskim. Drzewko zostało pobłogosławione przez Papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych w Polsce wraz z duszpasterzami do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na potwierdzenie tej informacji, Nadleśniczy przekazał na ręce Burmistrza Woźnik stosowny certyfikat.  

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

OBWIESZCZENIE Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin

Dotyczy: konsultacji społecznych reprezentatywnych ekosystemów referencyjnych

W oparciu o zapisy Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce
FSC-STD-POL-01-01-2013 PL Nadleśnictwo Koszęcin informuje o rozpoczęciu
konsultacji społecznych, których przedmiotem jest możliwość zgłoszenia obszarów,
które ze względu na posiadane walory biologiczne i stan zachowania zbliżony
do naturalnego, reprezentują istniejące ekosystemy, przez co wymagają objęcia
kategorią reprezentatywnych ekosystemów referencyjnych.
Wyznaczanie ekosystemów referencyjnych wynika z wskaźników 6.4.1 oraz 6.4.2
wymienionego na wstępie Standardu (zasada 6 – oddziaływanie na środowisko;
kryterium 4 – w ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących
ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań
gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów, a także zaznaczone
na mapach). Konsekwencją uznania obszaru za ekosystem referencyjny jest
pozostawienie go bez ingerencji w naturalnym stanie.
Propozycje obszarów, będących własnością Skarbu Państwa w zarządzie
Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Koszęcin,
do objęcia kategorią ekosystemów referencyjnych wraz z uzasadnieniem składać należy
w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności
opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w terminie do dnia 22 lipca
2020 roku na adres: Nadleśnictwo Koszęcin, ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin
lub drogą elektroniczną na adres: koszecin@katowice.lasy.gov.pl. Do zgłaszania
propozycji można wykorzystać formularz stanowiący załącznik do niniejszego
obwieszczenia. Propozycje złożone po upływie ww. terminu pozostawia się bezrozpatrzenia.


Z poważaniem,
Adam Chudzik
Nadleśniczy

 

 


Załączniki:
1. Formularz zgłaszania propozycji
 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Przebudowa zbiornika wodnego w leśnictwie Piasek

Z początkiem czerwca 2020 roku ruszyły roboty związane z kompleksowym remontem wielofunkcyjnego zbiornika wodnego Piasek w oddz. 14o, zwanym potocznie „Stawem Rysowce” – położonego w lasach nieopodal miejscowości Strzebiń.

      Powodem podjęcia prac był zły stan techniczny urządzenia pietrząco-upustowego tzw. mincha oraz otaczających go grobli, nie pozwalający na zatrzymanie (piętrzenie) wody w stawie. Utrzymywanie się takiego stanu rzeczy prowadziło do powolnego, sukcesywnego wypłycania i zarastania zbiornika przez roślinność szuwarową oraz krzewiastą (fot. 1 oraz 2). Ponadto w związku z narastającym problemem niedoboru opadów, przejawiającym się spadkiem poziomu wód gruntowych Nadleśnictwo Koszęcin postanowiło podjąć działania mające na celu spowolnienie odpływu wody ze zbiornika. W 2018 roku została wdrożona procedura wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych, m.in. decyzji Wójta Gminy Koszęcin o uwarunkowaniach środowiskowych, opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz decyzji pozwolenia wodnoprawnego Wód Polskich z Opola. Całość procedury zakończyła się uzyskaniem w dniu 24.06.2019 roku decyzji pozwolenia na budowę wydanej przez Starostę Lublinieckiego. Kolejnym etapem było wyłonienie wykonawcy robót w unijnej procedurze przetargowej, określonej w ustawie Prawo zamówień publicznych. Pierwsze postępowanie ogłoszone w październiku 2019 roku zostało unieważnione z uwagi na fakt, iż najkorzystniejsza ze złożonych ofert znacznie przekraczała wartość kosztorysową robót, a tym samym możliwości finansowe nadleśnictwa. Drugi przetarg ogłoszony pod koniec stycznia 2020 roku zakończył się wyłonieniem wykonawcy, którego oferta była nieznacznie niższa od wartości kosztorysu ofertowego. Po zakończeniu procedur przetargowych umowę z wykonawcą tj. RPM Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublińcu podpisano w maju 2020 roku. Wykonawca to lokalna znana firma z ponad 50 letnią tradycją i doświadczeniem w realizacji budownictwa hydrotechnicznego, posiadająca Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, co jest gwarancją na wykonanie robót na najwyższym poziomie.

Zakończenie całości prac zgodnie z umową przewidziano do dnia 30 kwietnia 2021 roku.

Zadanie to realizowane jest w ramach programu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jego celem jest wykonanie niezbędnych prac budowlanych na zbiorniku wodnym „Rysowce” oraz w jego bezpośrednim otoczeniu – mających na celu przywrócenie następujących jego funkcji:

 • przeciwdziałaniu powodzi i suszy w ekosystemach leśnych,
 • poprawienie uwilgotnienia przyległych siedlisk,
 • stabilizacji poziomu wód gruntowych na terenach przyległych,
 • odtworzeniu wartościowych zbiorowisk roślinności hydrofilnej.

Docelowa powierzchnia lustra wody po zakończeniu przebudowy zbiornika to ok.1,6 ha, a jego pojemność przy maksymalnym napełnieniu będzie wynosić ok.19,2 tys. m3.

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Regulamin korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym

REGULAMIN korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym (miejsca postoju pojazdów, miejsca turystyczne) oraz obiektów edukacyjnych (ścieżki edukacyjne, wystawy historyczno-przyrodnicze) na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin.

 1. Regulamin określa warunki korzystania z miejsc postoju pojazdów / miejsc turystycznych i obiektów edukacyjnych na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Koszęcin.
 2. Każda osoba korzystająca z miejsc postoju pojazdów / miejsc turystycznych lub obiektów edukacyjnych wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do jego bezwzględnego przestrzegania.
 3. Miejsca postoju pojazdów / miejsca turystyczne oraz edukacyjne (ścieżki) są dostępne we wszystkie dni w roku, z wyjątkiem okresów spowodowanych zdarzeniami szczególnego znaczenia.
 4. Miejsca postoju pojazdów oraz miejsca turystyczne i edukacyjne nie są strzeżone w żaden sposób, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia pojazdu, utraty pojazdu lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe bądź jego obrębie ponosi wyłącznie osoba korzystająca z tego miejsca.
 5. Pojazdy należy parkować w miejscach do tego wyznaczonych.
 6. Podczas wykonywania pojazdem manewrów na terenie miejsc postoju pojazdów oraz miejsc turystycznych należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością uzasadnioną charakterem wykonywanych manewrów, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” (Dz.U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695 z późn. zm.).
 7. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie miejsc postoju pojazdów oraz miejsc turystycznych obowiązują zasady i przepisy określone ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” (Dz.U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695 z późn. zm.). W sytuacji uszkodzenia ciała lub wypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu należy bezzwłocznie poinformować odpowiednie służby ratunkowe.  
 8. Każda osoba korzystająca z miejsc postoju pojazdów oraz miejsc turystycznych i edukacyjnych zobowiązana jest do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej lub też innych osób działających w imieniu nadleśnictwa.
 9. Osobom korzystającym z miejsc postoju pojazdów / miejsc turystycznych i obiektów edukacyjnych zabrania się:

9.1. wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z obsługą techniczną pojazdu, które spowodowałyby jego zaśmiecenie, zalanie lub w inny sposób naruszałyby zasady ustalonego niniejszym regulaminem porządku,

          9.2. mycia, sprzątania, naprawy pojazdów,

9.3. niszczenia infrastruktury znajdującej się na miejscu postoju pojazdów / miejscach turystycznych czy obiektach edukacyjnych,

9.4. użytkowania infrastruktury znajdującej się na miejscu postoju pojazdów / miejscach turystycznych i edukacyjnych niezgodnie z jej przeznaczeniem,

9.4. niszczenia zieleni,

9.5. zaśmiecania terenu,

9.6. hałasowania,

9.7. wyrzucania odpadów domowych, komunalnych i innych do koszy na śmieci bądź pozostawiania ich luzem,

9.8. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający innym użytkownikom korzystanie z miejsca postoju pojazdów, miejsca turystycznego czy obiektu edukacyjnego,

9.9. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dróg leśnych i dróg pożarowych,

9.10. prowadzenia działalności usługowej lub handlowej bez stosownej zgody właściwego Nadleśniczego oraz innych właściwych, powołanych organów,

9.11. sprzedaży płodów runa leśnego,

9.12. puszczania luzem zwierząt domowych,

9.13. rozstawiania namiotów,

9.14. pozostawiania przyczep kempingowych / pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż jedna doba (24 godziny),

9.15. rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia lub innych urządzeń pirotechnicznychi fajerwerków,

 1. Należy korzystać z infrastruktury znajdującej się na miejscach postoju pojazdów / miejscach turystycznych i obiektach edukacyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.
 2. W obrębie obiektów mogą znajdować się rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami.
 3. W obrębie obiektów mogą przebywać dziko żyjące zwierzęta, nie należy ich płoszyć.
 4. Osoba korzystająca z miejsc postoju pojazdów / miejsc turystycznych i obiektów edukacyjnych odpowiedzialna jest za zwierzęta domowe w tym sprzątanie po nich.
 5. Rozpalenie ogniska w miejscach do tego wyznaczonych, możliwe jest tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody przez właściwego Nadleśniczego z zachowaniem formy pisemnej.
 6. Udostępnienie obiektów o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym i edukacyjnym do celów organizacji imprez o charakterze masowym, określa odrębne zarządzenie i może mieć miejsce wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu i uzyskaniu zgody wydanej przez właściwego Nadleśniczego z zachowaniem formy pisemnej.
 7. W przypadku grup zorganizowanych, opiekun grupy zobowiązany jest do zapoznania grupy                       z niniejszym regulaminem oraz poinformowania uczestników o potencjalnych zagrożeniach. Opiekun ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników a także odpowiada materialnie za ewentualne szkody powstałe w wyniku nieodpowiedniego zachowania.
 8. Nadleśnictwo Koszęcin nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nie przestrzegania regulaminu.
 9. Nadleśnictwo Koszęcin nie ponosi odpowiedzialności za szkody będące konsekwencją zdarzeń losowych – w tym działania czynników atmosferycznych.
 10. W przypadku zauważenia lub wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby korzystając z numeru alarmowego 112.
 11. Wszelkie uwagi użytkowników o obiektach proszę zgłaszać miejscowym Leśniczym (numery podane na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce KONTAKT-> LEŚNICTWA lub do biura nadleśnictwa telefonicznie 34/3524525, bądź drogą elektroniczną na adres: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

 

 

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem 12 maja 2020 roku, na podstawie zarządzenia nr 15/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Koszęcin z dnia 12 maja 2020 roku.

 

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

#sadziMy 2020

Informujemy, że w Nadleśnictwie Koszęcin, mamy do rozdania 100 szt sadzonek sosny pospilitej. Ich odbiór jest możliwy 24 kwietnia (piątek) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 575407949, w godz. 10-14, pod siedzibą Nadleśnictwa.

Polecamy również uwadze poniższy materiał, w którym Pan Prezydent RP wspomina o ww. akcji: https://www.youtube.com/watch?v=Lcle1azQ4sI&feature=emb_logo

 

Adam Chudzik

Nadleśniczy

Nadleśnictwo Koszęcin

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zgłaszanie szkód łowieckich

    

 

     Mając na uwadze konieczność ochrony życia i zdrowia, w związku z sytuacją nadzwyczajną spowodowaną przez wirus SARS-CoV-2, Nadleśnictwo Koszęcin informuje o sposobie zgłaszania szkód łowieckich.

Szczegóły w załączonym pliku.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Leśnicy uratują rezerwat przyrody - artykuł w gazecie Częstochowskiej (02.04.2020)

Nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, jakie notujemy w ostatnich latach stawia zupełnie nowe wyzwania przed instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za stan przyrody. Istotnym problemem staje się brak wody w środowisku, co determinuje nowe wyzwania związane z jej retencjonowaniem w czasie niedoboru i przeciwdziałaniem erozji wodnej w chwilach gwałtownych i nadmiernych opadów.

 

->> LINK DO ARTYKUŁU <<-

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.