Asset Publisher Asset Publisher

#SadziMY 2020

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. 

 

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Ty także możesz dołączyć do akcji #sadziMY! 18 września w Nadleśnictwie Koszęcin będą dostępne sadzonki. 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny” – rozpoczęte

Jedynym ratunkiem dla rezerwatu jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy oraz jej retencjonowanie, do czego przyczynią się zaplanowane do wykonania przez Nadleśnictwo prace remontowe.

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny” – rozpoczęte.

      Po kilkunastu miesiącach od podjęcia decyzji o konieczności wykonania niezbędnych robót naprawczych związanych z remontem grobli w rezerwacie przyrody „Jeleniak-Mikuliny” w dniu 13 sierpnia w siedzibie Nadleśnictwa podpisano umowę z Rejonowym Przedsiębiorstwem Melioracyjnym S.A. z Lublińca na ich wykonanie. Realizacja zaplanowanych prac jest strategicznie ważna dla zachowania celu, dla którego rezerwat został utworzony, a tym samym dla jego trwałości. Ich zakres obejmuje naprawę uszkodzonej grobli czołowej oraz budowę nowego urządzenia spustowo-piętrzącego tzw. mnicha – silnie nadwyrężonych przez powódź w 2010 roku. Naprawione zostaną również tzw. przelewy burzowe, chroniące groblę przed rozmyciem w przypadku pojawienia się nadmiaru wód, spowodowanych obfitymi opadami deszczu. Oczyszczeniu i wyprofilowaniu podlegać będą również rowy odprowadzające wodę wypływającą przez mnich oraz przelewy burzowe.

      Czasochłonna i drobiazgowa procedura przygotowania dokumentacji projektowej wynikała z konieczności przeprowadzenia przez Nadleśnictwo wszechstronnych konsultacji i uzgodnień m.in. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, jak również uzyskania wymaganych decyzji administracyjnych. Procedura wyboru wykonawcy prac odbyła się w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych, a ich realizacja prowadzona będzie pod stałym nadzorem przyrodniczym.

      Przypomnijmy, iż rezerwat został utworzony z inicjatywy miejscowych leśników w 1957 roku „dla zachowania ze względów naukowych śródleśnego torfowiska z pierwotną roślinnością, będącego zarazem miejscem lęgowym żurawi”. Aktualnie jego powierzchnia po powiększeniu w 2012 roku wynosi ponad 120 ha. Od kilku lat obserwowane jest stałe obniżanie się poziomu wody w rezerwacie, spotęgowane brakiem opadów deszczu, bezśnieżnymi zimami, nieszczelnością grobli oraz wiekowego mnicha. W efekcie tych zdarzeń oraz okoliczności w ostatnich latach można było obserwować spektakularny okresowy brak wody, doprowadzający do całkowitego jego wysuszenia, co wpłynęło zdecydowanie negatywnie na występujące tam rośliny oraz zwierzęta. Jedynym ratunkiem dla rezerwatu jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy oraz jej retencjonowanie, do czego przyczynią się zaplanowane do wykonania przez Nadleśnictwo prace remontowe.

      Zadanie będzie realizowane w ramach programu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

ROWERY DLA LUBLINIECKIEJ POLICJI

Dnia 28.07.2020r. w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu zostały przekazane 3 rowery, które będą wykorzystywane do patrolowania terenu powiatu lublinieckiego. Zakup jednośladów został w całości sfinansowany przez Nadleśnictwa Lubliniec, Herby i Koszęcin i to na terenach tych gmin aż do jesieni, będzie można spotkać patrole rowerowe.

Policjanci w trakcie patroli rowerowych pełnią służbę w specjalnych, letnich mundurach. Będą patrolować ulice, osiedla, skwery i parki, natomiast dzielnicowi z Lublińca, Herb i Koszęcina podległe im rejony służbowe. Stróże prawa na rowerach pojawią się wszędzie tam, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, a dotarcie patrolu pieszego zajęłoby więcej czasu. W czasie patrolowania przydzielonych rejonów służbowych mundurowi na rowerach będą głównie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych jak i właścicieli jednośladów, a także weryfikować zgłoszenia naniesione przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Stróże prawa będą sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu czy innych naruszeń ładu i porządku publicznego. Rowerowe, policyjne patrole będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych i drogach biegnących przez tereny leśne, gdzie wraz z funkcjonariuszami Straży Leśnej będą dbali o bezpieczeństwo oraz egzekwowali przestrzeganie przepisów obowiązujących na terenach leśnych. Liczymy na to, że widok mundurowych na rowerze zachęci mieszkańców powiatu lublinieckiego do aktywnego spędzania wolnego czasu, a służba pełniona w ten sposób wpłynie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lublinieckiego.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Specjalistyczny sprzęt na zbiorniku wodnym w „Rysowce” w leśnictwie Piasek.

Upłynął już ponad miesiąc od rozpoczęcia przez firmę RPM S.A. z Lublińca robót związanych z przebudową zbiornika wodnego „Rysowce” w leśnictwie Piasek, które mimo znacznych trudności związanych z obfitymi opadami deszczu weszły w decydująca fazę. Po kilkunastu dniach przestoju spowodowanych wyjątkowo wysokim stanem wód opadowych, prace ruszyły pełną parą. Na placu budowy pojawił się specjalistyczny sprzęt, przystosowany do robót hydrotechnicznych w warunkach silnego uwilgotnienia terenu. Rozpoczął się spektakularny etap oczyszczania dna zbiornika oraz formowania grobli, jak również odmulania i pogłębiania rowów zasilających oraz opaskowych. Stan zaawansowania robót mogą Państwo zobaczyć na fotografiach.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zwiększenie powierzchni rezerwatu przyrody „Rajchowa Góra”

Starania o powiększenie rezerwatu miejscowi leśnicy przy wsparciu RDOŚ w Katowicach zainicjowali w 2018 roku.

      Pomysł ten został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody w Katowicach, uzyskując również akceptację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dzięki czemu udało się zwiększyć jego powierzchnię o 1,36 ha. Ochroną objęto sąsiadujący z nim drzewostan na siedlisku lasu mieszanego świeżego o analogicznych walorach przyrodniczych, jak rosnący w rezerwacie. Na mocy zarządzenia Dyrektora RDOŚ w Katowicach od 24 czerwca 2020 roku  powierzchnia chroniona to 10,31 ha.

      Znajdujący się w obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Nad Górną Liswartą, położony w Gminie Boronów, najmniejszy z 3 rezerwatów na terenie Nadleśnictwa Koszęcin – utworzony został we wrześniu 1959 roku w oparciu o zarządzenie ówczesnego Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych pozostałego lasu mieszanego naturalnego pochodzenia na zachodniej krawędzi Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Obszar objęty ochroną wynosił wówczas 8,20 ha starodrzewia porastającego niewielkie wzniesienie (212 m n.p.m.) z dominującą sosną oraz z licznymi okazałymi bukami, dębami, świerkami, jak również wieloma cennymi i rzadkim gatunkami roślin występujących w runie. Nazwa rezerwatu wywodzi się od pustelników, którzy według miejscowych podań w zamierzchłych czasach zamieszkiwali to miejsce. Najbardziej znanym z nich był niejaki Rajch, cieszący się ogromnym szacunkiem wśród miejscowej ludności, jak również pątników pielgrzymujących na Jasną Górę za mądre rady, którymi przez długie lata im służył.

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

ZIELONYM DO GÓRY – 750 DRZEW NA 750-LECIE WOŹNIK

W sobotę 27 czerwca 2020 roku, odbyła się akcja pod nazwą „Zielonym do Góry – 750 drzew na 750-lecie Woźnik”, która symbolicznie miała upamiętnić rocznicę uzyskania przez Woźniki praw miejskich.

Nadleśnictwo Koszęcin, na zaproszenie Pana Burmistrza włączyło się do akcji, przekazując 750 sztuk sadzonek sosny i świerka, które rozdawano mieszkańcom Woźnik i sołectw gminy. Każdy mieszkaniec, który przyszedł na obchody, oprócz sadzonki otrzymał także pamiątkowy numerowany certyfikat, na podstawie którego, pracownicy Urzędu Miejskiego w Woźnikach zaznaczali miejsce w którym iglak zostanie posadzony tworząc zieloną mapę jubileuszu.

Kulminacyjna część wydarzenia odbyła się na zrewitalizowanym terenie tzw. „Skwerze Łany”, gdzie uroczyście posadzono „Drzewo-750lecia” podarowane przez Nadleśnictwo Koszęcin. Był to Dąb Niepodległości zwany również Dębem Papieskim. Drzewko zostało pobłogosławione przez Papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych w Polsce wraz z duszpasterzami do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na potwierdzenie tej informacji, Nadleśniczy przekazał na ręce Burmistrza Woźnik stosowny certyfikat.  

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Przebudowa zbiornika wodnego w leśnictwie Piasek

Z początkiem czerwca 2020 roku ruszyły roboty związane z kompleksowym remontem wielofunkcyjnego zbiornika wodnego Piasek w oddz. 14o, zwanym potocznie „Stawem Rysowce” – położonego w lasach nieopodal miejscowości Strzebiń.

      Powodem podjęcia prac był zły stan techniczny urządzenia pietrząco-upustowego tzw. mincha oraz otaczających go grobli, nie pozwalający na zatrzymanie (piętrzenie) wody w stawie. Utrzymywanie się takiego stanu rzeczy prowadziło do powolnego, sukcesywnego wypłycania i zarastania zbiornika przez roślinność szuwarową oraz krzewiastą (fot. 1 oraz 2). Ponadto w związku z narastającym problemem niedoboru opadów, przejawiającym się spadkiem poziomu wód gruntowych Nadleśnictwo Koszęcin postanowiło podjąć działania mające na celu spowolnienie odpływu wody ze zbiornika. W 2018 roku została wdrożona procedura wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych, m.in. decyzji Wójta Gminy Koszęcin o uwarunkowaniach środowiskowych, opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz decyzji pozwolenia wodnoprawnego Wód Polskich z Opola. Całość procedury zakończyła się uzyskaniem w dniu 24.06.2019 roku decyzji pozwolenia na budowę wydanej przez Starostę Lublinieckiego. Kolejnym etapem było wyłonienie wykonawcy robót w unijnej procedurze przetargowej, określonej w ustawie Prawo zamówień publicznych. Pierwsze postępowanie ogłoszone w październiku 2019 roku zostało unieważnione z uwagi na fakt, iż najkorzystniejsza ze złożonych ofert znacznie przekraczała wartość kosztorysową robót, a tym samym możliwości finansowe nadleśnictwa. Drugi przetarg ogłoszony pod koniec stycznia 2020 roku zakończył się wyłonieniem wykonawcy, którego oferta była nieznacznie niższa od wartości kosztorysu ofertowego. Po zakończeniu procedur przetargowych umowę z wykonawcą tj. RPM Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublińcu podpisano w maju 2020 roku. Wykonawca to lokalna znana firma z ponad 50 letnią tradycją i doświadczeniem w realizacji budownictwa hydrotechnicznego, posiadająca Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, co jest gwarancją na wykonanie robót na najwyższym poziomie.

Zakończenie całości prac zgodnie z umową przewidziano do dnia 30 kwietnia 2021 roku.

Zadanie to realizowane jest w ramach programu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jego celem jest wykonanie niezbędnych prac budowlanych na zbiorniku wodnym „Rysowce” oraz w jego bezpośrednim otoczeniu – mających na celu przywrócenie następujących jego funkcji:

  • przeciwdziałaniu powodzi i suszy w ekosystemach leśnych,
  • poprawienie uwilgotnienia przyległych siedlisk,
  • stabilizacji poziomu wód gruntowych na terenach przyległych,
  • odtworzeniu wartościowych zbiorowisk roślinności hydrofilnej.

Docelowa powierzchnia lustra wody po zakończeniu przebudowy zbiornika to ok.1,6 ha, a jego pojemność przy maksymalnym napełnieniu będzie wynosić ok.19,2 tys. m3.

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

#sadziMy 2020

Informujemy, że w Nadleśnictwie Koszęcin, mamy do rozdania 100 szt sadzonek sosny pospilitej. Ich odbiór jest możliwy 24 kwietnia (piątek) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 575407949, w godz. 10-14, pod siedzibą Nadleśnictwa.

Polecamy również uwadze poniższy materiał, w którym Pan Prezydent RP wspomina o ww. akcji: https://www.youtube.com/watch?v=Lcle1azQ4sI&feature=emb_logo

 

Adam Chudzik

Nadleśniczy

Nadleśnictwo Koszęcin

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Zgłaszanie szkód łowieckich

    

 

     Mając na uwadze konieczność ochrony życia i zdrowia, w związku z sytuacją nadzwyczajną spowodowaną przez wirus SARS-CoV-2, Nadleśnictwo Koszęcin informuje o sposobie zgłaszania szkód łowieckich.

Szczegóły w załączonym pliku.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Leśnicy uratują rezerwat przyrody - artykuł w gazecie Częstochowskiej (02.04.2020)

Nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, jakie notujemy w ostatnich latach stawia zupełnie nowe wyzwania przed instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za stan przyrody. Istotnym problemem staje się brak wody w środowisku, co determinuje nowe wyzwania związane z jej retencjonowaniem w czasie niedoboru i przeciwdziałaniem erozji wodnej w chwilach gwałtownych i nadmiernych opadów.

 

->> LINK DO ARTYKUŁU <<-

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Bądź bezpieczny w lesie

 

 

Z UWAGI NA STAN EPIDEMIOLOGICZNY SPOWODOWANY ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ KORONOWIRUSA SARS-CoV-2 PROSIMY O NIE GROMADZENIE SIĘ
W WIĘKSZYCH GRUPACH

NA TERENIE MIEJSC POSTOJU
I MIEJSC TURYSTYCZNYCH

 

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA
Z TERENÓW LEŚNYCH

 

 

NADLEŚNICZY

NADLEŚNICTWA KOSZĘCIN

 

 

 

 

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA (SARS-COV-2)

Mając na uwadze obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników, poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w celu minimalizacji ryzyka zakażenia związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 Nadleśnictwo informuje, że odwołuje wszelkie spotkania i zajęcia edukacyjne, a także inne wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz. 

Prosimy o załątwianie spraw drogą telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jednocześnie wprowadza się zmianę w organizacji pracy biura Nadleśnictwa. Począwszy od dnia 13 marca interesanci przyjmowani będą wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

 

Bardzo prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do zaleceń GIS.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Koszęcin weekendową stolicą tradycyjnego powożenia 2019

Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska odbywający się już piaty raz z rzędu w urokliwym Zespole Pałacowo-Parkowym przy siedzibie Zespołu Pieśni i tańca „ŚLASK” przyciągnął rzesze miłośników i pasjonatów koni. Mieliśmy okazje podziwiać unikatowe powozy i historyczne zaprzęgi, jak również uroczych dżentelmenów i piękne damy w stylowych strojach. Tegoroczna V edycja Konkursu odbywającą się w dniach 9-11 sierpnia miała szczególny charakter, z uwagi na prezentacje w ramach programu „Niepodległa” – rekonstrukcji historycznego pokazu i wystawy historycznych zaprzęgów konnych. Wydarzeniu temu towarzyszyły również: wieczór polskiej pieśni niepodległościowej i ułańskiej, odczyty i prelekcje okolicznościowe oraz warsztaty  rekonstrukcji i renowacji zabytkowych pojazdów konnych. Najwięcej emocji wzbudziła parada-korso historycznych zaprzęgów po ulicach Koszęcina.

    W Konkursie, którego najważniejszą częścią była próba terenowa, swoich sił spróbowało 21 zaprzęgów z kilku krajów Europy. Jej celem było przejechania bez punktów karnych specjalnie wyznaczonej kilkunastokilometrowej trasy z 5 przeszkodami naturalnymi i sztucznymi. Zgodnie z regulaminem na jej pokonanie przewidziano ściśle określony czas. Część terenowa przejazdu odbywała się leśnymi drogami przez malownicze bory sosnowe naszego nadleśnictwa.

      Nie zabrakło również akcentów leśno-łowieckich, jakże bliskich odbywającemu się wydarzeniu, mianowicie w pałacowym parku na stoiskach Nadleśnictwa Koszęcin można było rozsmakować się w potrawach z dziczyzny w ramach projektu „Dobre z lasu”, jak również sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą. Tradycyjnie już sobotni wieczór uświetnił plenerowy koncert Zespołu „ŚLĄSK”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji była wybitna aktorka teatralna i filmowa Pani Krystyna Tkacz, która zaszczyciła nas zwiedzając z zaciekawieniem zabytkowy budynek nadleśnictwa. 

     Warto przypomnieć, iż od pierwszej edycji Konkursu tj. od 2015 roku jej współorganizatorami jest RDLP Katowice oraz Nadleśnictwo Koszęcin.

Tekst: JM.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Film instruktażowy

 

Zintegrowany System Zagospodarowania Lasu w Kierunku Ochrony Upraw i Młodników Przez Zwierzynę Płową

 

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Narada Techniczno – Gospodarcza

Główną tematyką Narady było podsumowanie działalności Nadleśnictwa w kończącym się – 10-cio letnim - okresie gospodarczym oraz omówienie stanu koszęcińskich lasów

     W dniu 20 listopada b.r. w sali narad, w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin, odbyła się Narada Techniczno – Gospodarcza, zwołana w celu podsuwania dwuletnich już prac nad opracowaniem Projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa na kolejny okres gospodarczy – tj. lata 2020 – 2029.

     Narada o uroczystym charakterze cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięli w niej udział pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (zamawiającego opracowanie) i Biura Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie (wykonawcy prac) a także się przedstawiciele Jednostek Samorządów Terytorialnych, Służb Publicznych, organizacji pozarządowych, szkół leśnych i stowarzyszeń – współpracujących na co dzień z Nadleśnictwem.

     Główną tematyką Narady było podsumowanie działalności Nadleśnictwa w kończącym się – 10-cio letnim - okresie gospodarczym oraz omówienie stanu koszęcińskich lasów, którym odznaczają się one w tej chwili. Warto wspomnieć, iż prowadzona gospodarka jak i osiągnięty stan lasów czy innych składników majątku Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa został oceniony jako bardzo dobry przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach!

     Równoległe nastąpiło omówienie wyników prac związanych z przygotowaniem Projektu Planu Urządzenia Lasu na lata 2020 – 2029. Biuro Urządzenia Lasu przedstawiło wyniki inwentaryzacji stanu lasu wraz z wnioskami, które wynikają z zebranych danych. W końcu zreferowano wybrane aspekty opracowanego Projektu Planu - między innymi zmiany numeracji oddziałów, podział na leśnictwa, intensyfikację użytkowania rębnego. Omówiono również „Program Ochrony Przyrody” dla Nadleśnictwa oraz „Prognozę oddziaływania na środowisko projektu Planu Urządzenia Lasu”.

     W swoim koreferacie Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin zaakceptował założenia i szczegóły projektu Planu oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w jego opracowanie.

     Szczególnym momentem kończącym Naradę było podziękowanie skierowane przez Z-cę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Huberta Wiśniewskiego, do Kierownika Drużyny Urządzeniowej – Piotra Pilcha, który oddając na ręce koszęcińskich leśników Projekt Planu Urządzenia Lasu kończy swoją - ponad 42 letnią – karierę w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Choinki Nadziei z przedszkolakami

            W dniu 19 grudnia 2019 roku pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin wraz z dzieciakami z przedszkola u Cioci Mariolki w Koszęcinie udali się do Domu Pomocy Społecznej w ramach ogólnopolskiej akcji „Choinki nadziei”.

            Celem powyższej akcji jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wobec osób starszych, niepełnosprawnych lub wykluczonych społecznie, które często pozbawione są serdecznego kontaktu z innymi, co w okresie świątecznym szczególnie boli.

            Podczas wizyty wspólnie ubierano Bożonarodzeniowe drzewko pochodzące z koszęcińskich lasów oraz śpiewano świąteczne piosenki.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Konsultacje społeczne projektu Planu Urządzenia Lasu

Wyłożenie dokumentacji do konsultacji społecznych ma na celu zapewnienie udziału lokalnej społeczności w przedsięwzięciach z zakresu ochrony środowiska

 

 

OGŁOSZENIE

 

o wyłożeniu do publicznej wiadomości:

„Projektu Planu Urządzenia Lasu”

 

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia, iż w dniach od  23 grudnia 2019 roku do 13 stycznia 2020 roku w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin oraz RDLP w Katowicach (w Zespole ds. Urządzania Lasu) zostanie wyłożony do publicznych konsultacji projekt Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa na lata 2020‑2029 opracowany wg stanu na 01.01.2020 r.

 

Wyłożenie dokumentacji do konsultacji społecznych ma na celu zapewnienie udziału lokalnej społeczności w przedsięwzięciach z zakresu ochrony środowiska, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 2081 z późn. zm.) oraz treścią wytycznych zawartych w Instrukcji Urządzania Lasu z 2011 r. wprowadzonej Zarządzeniem Nr 55 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie Instrukcji Urządzania Lasu.

 

W czasie trwania wyłożenia zainteresowane osoby, podmioty mają możliwość składania w formie pisemnej uwag i wniosków do opracowania. Wystąpienia w powyższej sprawie prosimy przesyłać w terminie do 13 stycznia 2020 roku na adres:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach,

ul. św. Huberta 43/45,

40-543 Katowice.

Uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

                                              

Dokumenty w formie elektronicznej są do wglądu w siedzibie Nadleśnictwa oraz w siedzibie RDLP w Katowicach (w Zespole ds. Urządzania Lasu).

Dokumenty opisowe (Elaborat, POP, POŚ) w formie elektronicznej (pdf) są zamieszczone na stronie internetowej RDLP w Katowicach w zakładce „Urządzanie lasu” - link: http://www.katowice.lasy.gov.pl/urzadzanie-lasu

 

 

Dyrektor RDLP w Katowicach

   Arkadiusz Wojciechowicz  

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Ratowanie rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny”

W ramach programu pn. „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu do roku 2020”

                Już od kilku lat nadleśnictwo boryka się z problemem utrzymania odpowiedniego stanu wody na terenie rezerwatu przyrody „Jeleniak-Mikuliny”, na co decydujący wpływ mają bezśnieżne zimy, narastający deficyt opadów, jak również nieszczelna grobla oraz niesprawny mnich. Sytuacja na bieżąco monitorowana jest również przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach, której ustawowym zadaniem jest zarządzanie rezerwatem. Taki stan rzeczy w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze siedlisk rezerwatu. W związku z powyższym Nadleśnictwo w porozumieniu z RDOŚ rozpoczęło  w lutym 2019 roku procedurę związaną z opracowaniem koncepcji przeprowadzenia naprawy grobli czołowej, jak również budowy nowego mnicha. Dzięki staraniom nadleśnictwa projekt został wpisany do zintegrowanego programu, realizowanego przez Dyrekcję Generalna Lasów Państwowych  pn.  „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu do roku 2020” i uzyska dofinansowanie z funduszy zewnętrznych.

                Kilkumiesięczne prace, podzielone na etapy wymagały  szczegółowych wizji lokalnych, jak również drobiazgowych uzgodnień z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ). Instytucja ta jest zakładem Lasów Państwowych o zasięgu krajowym, powołanym przez Dyrektora Generalnego LP, w celu inicjowania, koordynacji i zarządzania projektami dofinansowanymi ze środków unijnych i funduszu leśnego w jednostkach PGL LP.

                Aktualnie trwa końcowa faza kameralnych prac projektowych, natomiast rozpoczęcie właściwych prac zaplanowano na jesień 2020 roku.

O dalszych szczegółach dotyczących realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco.

 

Link do artykułu na stronie internetowej RDOŚ w Katowicach: http://katowice.rdos.gov.pl/uratuja-rezerwat

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Kommentar hinzufügen
Krzysztof
Gdyby nadleśnictwo nie wyciągało desek z mnicha to i problemów z utrzymaniem chociażby niskiego poziomu wody by nie było. Zobaczymy ile lat potrwa regeneracja Rezerwatu. Obym się mylił, ale niektórych gatunków chociażby ważek chyba już nie odzyskamy. Ptaków na Mikulinach niema już od lat, dobrze że Jeleniak dawał im troche podmokłego terenu. Czasy świetności Rezerwat ma za sobą, ale wiadomo: przyroda nie lubi pustki i prędzej czy później, o ile będzie woda, będziemy mogli cieszyć nasze zmysły niesamowitymi spektaklami przyrody. Mimo żalu ze sposobu w jaki traktowany był Rezerwat przez nadleśnictwo w poprzednich latach, życzę powodzenia w pracach remontowych, oby trwało to krótko i z niewielką szkodą dla walorów przyrodniczych Rezerwatu.
Verfasst am 26.01.20 18:50.
dawid
Życzę powodzenia w dalszych pracach i zapraszam na swoją stronę https://www.wynikilotto.net.pl/
Verfasst am 30.06.21 19:03.
Marta
Rezerwaty i parki narodowe to nasz największy skarb. Każdy tego typu program jest na wagę złota, trzymam kciuki!
https://agileadept.pl
Verfasst am 27.08.21 08:11.

Lasy Państwowe na 4 Śląskim Festiwalu Nauki

Leśnicy prezentowali z dumą najnowsze osiągnięcia i metody w produkcji szkółkarskiej oraz programy rozwojowe Lasów Państwowych.

       „Mam nadzieję, że dzięki takiemu festiwalowi nauka jest bliżej was” – tymi słowami prof. Ryszard Koziołek otworzył tegoroczną edycję Festiwalu w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, który do współpracy w tej materii zaprosił wiele ośrodków akademickich, instytucji oraz samorządów z południowej Polski. W dniach 26-27 stycznia na ponad 200 stanowiskach pokazowych zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami współczesnej nauki i techniki. Przestrzeń wystawienniczą podzielono na strefy  m.in. techniki, nauk ścisłych, medycyny i zdrowia, klimatu i elektromobilności oraz przyrody. Właśnie w tej ostatniej znalazło się stanowisko Lasów Państwowych reprezentowane przez Nadleśnictwo Koszęcin oraz Rudy Raciborskie. Leśnicy prezentowali z dumą najnowsze osiągnięcia  i metody w produkcji  szkółkarskiej oraz programy rozwojowe Lasów Państwowych. Odwiedzający mogli wiele usłyszeć o wdrożonych pilotażowo Leśnych Gospodarstwach Węglowych oraz retencjonowaniu wody w lasach. Spośród wielu znanych osobistości nasze stanowisko odwiedzili m.in. eurodeputowany prof. Jerzy BUZEK oraz Dyrektor warszawskiego ZOO – dr Andrzej KRUSZEWICZ.

Wg informacji uzyskanych od organizatorów - Festiwal odwiedziło ok 50 tys. gości.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.

Uwaga! Odwołane imprezy i zajęcia w Nadleśnictwach RDLP w Katowicach

Z uwagi na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, postanowiliśmy odwołać na terenie RDLP w Katowicach zajęcia i imprezy zaplanowane w marcu i na początku kwietnia.

Oto szczegółowy ich wykaz (stan na 12 marca godz. 13.00), który w razie potrzeby będzie aktualizowany

Nadleśnictwo Andrychów

12 marca 2020 r. Spotkanie Koordynatora rejonu hodowlanego Żabi Kraj z przedstawicielami Kół Łowieckich – miejsce: biuro Nadleśnictwa Andrychów.

Nadleśnictwo Chrzanów

28 marca 2020 r. Sadzenie drzew przez członków Szkolnych Kół Krajoznawczych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie – miejsce: teren leśnictwa Piła Kościelecka.

Nadleśnictwo Katowice

Odwołuje wszystkie akcje sadzenia lasu, które miały odbywać się w marcu 2020 roku.

Z uwagi na rozwojową i nieprzewidywalną sytuację związaną z trybem postępowania z koronawirusem w Polsce odwołanie wszystkich akcji sadzenia drzew w lasach na terenie Nadleśnictwa Katowice obowiązuje również w kwietniu 2020 roku.

Do odwołania Nadleśnictwo zawiesza zajęcia w Leśnej Sali Edukacyjnej przy Nadleśnictwie Katowice ul Kijowska 37b oraz zajęć na wszystkich Ścieżkach Dydaktycznych w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Katowice.

Nadleśnictwo Prudnik

  • 4 kwietnia 2020 r. Akcja odnowieniowa. „Kronodrzewko” – współorganizator -firma Malta-Decor Sp. z o.o -  Miejsce: leśnictwo Markowice.

Nadleśnictwo Wisła

  • Do 25 marca 2020 r. włącznie zostają zamknięte: Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz wstrzymana działalność edukacyjna Wolierowej Hodowli Głuszca i Karpackiego Banku Genów, (Jaworzynka) zarówno dla grup zorganizowanych jak i dla turystów indywidualnych.
  • Do 25 marca 2020 r. włącznie zostały także odwołane zajęcia cykliczne w LOEE w Istebnej tj.: Szkółka malarska Iwony Konarzewskiej;  Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś”; Stowarzyszenie Istebniański Uniwersytet Senioria; Zespół „Istebna”; Kółko szachowe.

Nadleśnictwo Zawadzkie

  • 14 marca 2020 r. Rajd „Zamek Kąty 2020” – współorganizacja z PTTK –miejsce: Letnia Leśna Izba Edukacyjno-Turystyczna w leśnictwie Dębie
  • 24 marca 2020 r. Rajd Śladami Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie –miejsce: Nadleśnictwo Zawadzkie

Nadleśnictwo Złoty Potok

22 kwietnia 2020 r. Zajęcia edukacyjne – miejsce: Częstochowa, Miejskie Przedszkole nr 16

Szanowni Państwo

Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkich, ale wierzymy, że spokój, opanowanie i przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia pozwoli na skuteczną walkę z wirusem.

Dziękujemy za zrozumienie.

Durchschnitt (0 Stimmen)


Noch keine Kommentare. Seien Sie der Erste.