Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmiać czy nie dokarmiać? – zajęcia edukacyjne

Kolejna akcja zimowego dokarmiania ptaków ze Szkołą Podstawową w Strzebiniu.

19 stycznia 2022 roku, pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin, przeprowadzili pogadankę edukacyjną z zakresu zimowego dokarmiania ptaków. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej w Strzebiniu, która to od wielu lat bardzo aktywnie włącza się w tego typu działania.


Na wstępie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie – Dokarmiać czy nie dokarmiać? Odpowiedź była chóralna – dokarmiać!
Następnie omówiono wspólnie najważniejsze zasady zimowej pomocy:

 • kiedy rozpoczynać dokarmianie,
 • jak często uzupełniać pokarm i wodę,
 • jaki stosować pokarm, a jakiego unikać,
 • jak dbać o higienę w miejscu dokarmiania.  

W ramach zajęć wykorzystano również filmiki edukacyjne z cyklu Oblicza lasów, w których omówiono zasady dokarmiania oraz jak przygotować ptasie przysmaki. Linki do filmików zamieszczamy poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=6jCaiAaiW3E


Ponadto przedstawiono, działanie leśników w celu urozmaicenia „ptasiej stołówki” w lasach. Wspomniano tutaj o zakładaniu stref ekotonowych i sadzeniu tam m.in. rodzimych krzewów takich jak: bez czarny i koralowy, jarząb pospolity, głogi, dzika róża czy trzmielina, których to owoce chętnie zjadane są przez ptaki. W celu urozmaicenia zajęć przedstawiono kolejny filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=qraI75rdhNE


Na koniec przekazano, również, jak pomagać większym zwierzętom w zimie.
Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej w Strzebiniu, a w szczególności Pani Ewie Krus za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę na płaszczyźnie edukacji przyrodniczo-leśnej.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Informacja o wynikach naboru na stanowisko księgowej

W załączonych poniżej plikach znajduje się informacja o wynikach naboru.
Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Informacja - dzień wolny 07.01.2022r.

UPRZEJMIE INFORMUJEMY,

IŻ W DNIU 7 STYCZNIA 2022r. (tj. PIĄTEK)

NADLEŚNICTWO KOSZĘCIN BĘDZIE NIECZYNNE

 

ZA NIEDOGODNOŚCI PRZEPRASZAMY

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Lasy Państwowe wspierają Wieczernikową Choinkę

Inauguracja XIV edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze.

W dniu 21 grudnia 2021 roku na Jasnej Górze, rozpoczął się XIV Konkurs na Wieczernikową Choinkę. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Zadaniem uczestników jest przygotowanie ozdób choinkowych i udekorowanie wylosowanego drzewka, które Lasy Państwowe zgodnie z wieloletnią tradycją przekazują na Jasną Górę.

Czterdzieści świerkowych drzewek, podarowały na rzecz konkursu nadleśnictwa: Koszęcin, Herby, Gidle i Kłobuck wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dodatkowo Nadleśnictwo Koszęcin, przekazało bombki z logo Lasów Państwowych i hasłem kampanii „DLA LASU, DLA LUDZI”, które zawieszono na każdym bożonarodzeniowym drzewku.
 
Najładniej udekorowane drzewko wybiorą jasnogórscy pielgrzymi, którzy w okresie świątecznym nawiedzać będą Jasną Górę. Głosy można oddawać w Jasnogórskim Wieczerniku w okresie od 25 do 30 grudnia 2021 roku. Dodatkowo w tym roku uruchomione będzie głosowanie internetowe, które potrwa od 25 grudnia do 3 stycznia. Corocznie na świąteczne dekoracje oddawanych jest ponad 40 tysięcy głosów – w tym również wiernych z zagranicy.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

UCZNIOWIE Z LITWY I MACEDONII Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE KOSZĘCIN

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW Z WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ.

17 grudnia 2021 roku w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin, przeprowadzono zajęcia edukacyjne, dla uczniów przebywających na wymianie międzynarodowej w ramach programu ERASMUS+. Wizyta w naszym kraju odbyła się dzięki współpracy szkół zagranicznych ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Koszęcinie.
 
Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie wystaw historyczno-przyrodniczych, połączone z prelekcją edukacyjną. Następnie, wykorzystano multimedialną salę konferencyjną do krótkiego quizu, o zwierzętach i walorach przyrodniczych Koszęcina. Quiz wygrała drużyna z Macedonii.

Kolejnym punktem wizyty były zajęcia manualne, a mianowicie malowanie figurek zwierząt wykonanych z gipsu.

Na koniec udaliśmy się do gabinetu Nadleśniczego, gdzie zakończono zajęcia słodkim poczęstunkiem oraz wręczeniem drobnego upominku z logo Lasów Państwowych.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Zanocuj w Lesie

Od początku maja wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” umożliwiający legalne biwakowanie miłośnikom surwiwalu i bushcraftu. We wszystkich nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary, do tej formy rekreacji.

Informacja o obszarach programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Koszęcin objętych pracami gospodarczymi:

Stan na dzień 10.11.2021 r.

1. Leśnictwo Kalety – oddziały leśne: 675 b, 720 b, 678 a, 678 f – prace w toku.

2. Leśnictwo Boronów – oddziały leśne: 92 b, 93 d, 114 c – prace w toku.

3. Leśnictwo Piłka - oddziały leśne: 268f, 321i - prace w toku.

4. Leśnictwo Koszęcin - oddziały leśne: 293a, g, j, 318d.

 

UWAGA POLOWANIE!

Nadleśnictwo Koszęcin informuje, iż na terenie leśnictw w których znajdują się obszary programu „Zanocuj w lesie” planowane są polowania zbiorowe w następujących terminach:

 

25 listopada 2021 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;

28 listopada 2021 roku – Leśnictwo Boronów;

30 listopada 2021 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;

4 grudnia 2021 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;

5 grudnia 2021 roku – Leśnictwo Boronów;

9 grudnia 2021 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;

12 grudnia 2021 roku – Leśnictwo Boronów;

19 grudnia 2021 roku – Leśnictwo Boronów;

2 stycznia 2022 roku – Leśnictwo Boronów;

9 stycznia 2022 roku – Leśnictwo Boronów;

10 stycznia 2022 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;
 

13 stycznia 2022 roku – Leśnictwa Koszęcin, Piłka, Brusiek, Kalety;

16 stycznia 2022 roku – Leśnictwo Boronów;

23 stycznia 2022 roku – Leśnictwo Boronów.

 

 

 

Nadleśnictwo Koszęcin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników turystyki leśnej, wyznaczyło specjalny obszar o powierzchni ok. 1500 hektarów, gdzie sympatycy bushcraftu i surwiwalu mogą legalnie uprawiać swoje hobby.

Program realizowany przez Nadleśnictwo Koszęcin nie jest skierowany jedynie do osób uprawiających survival, ale również dla osób lubiących spędzać wolny czas wśród natury, chcących przeżyć przygodę śpiąc w lesie, pod gołym niebem.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru - do pobrania w plikach poniżej.
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

2 Regulaminem korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym - link do Regulaminu korzystania z obiektów o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - link do mapy 

4. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - link do regulaminu, link do czaswlas.pl
5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, które oznaczone są żółtymi tablicami.

6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza - formularz do pobrania w plikach poniżej, oraz przesłanie go na adres lukasz.cierpial@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Mimo że pobyt krótszy niż wyżej wymieniony nie wymaga zgłoszenia, miło nam będzie jeżeli prześlą Państwo taką informację ze względów bezpieczeństwa.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Łukasz Cierpiał, tel. 575 407 949, email: lukasz.cierpial@katowice.lasy.gov.pl 

-->> LINK DO MAPY <<--

Prosimy również użytkowników programu o wypełnienie ankiety znajdującej się na poniższej stonie:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

CHOINKA DLA ŻYCIA - ODDAJ KREW, ODBIERZ CHOINKĘ

Wyjątkowe podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi, którzy dzielą się życiem! Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Honorowych Dawców Krwi.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

 

 

– Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.


Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.
Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

***

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.


Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).


W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.


Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

 

Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.

 

Najbliższe miejsca w który możesz oddać krew w ramach akcji:

 • Punkt mobilny przy Galerii Katowickiej, Krwiobus przy Galerii Katowickiej, 3 Maja 30, 40-097 Katowice;
 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, ul. Augustyna Kośnego 55, 45-372 Opole;
 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, ul. Henryka Sienkiewicza 3A, 47-400 Racibórz.

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Choinka z koszęcińskich lasów w Domu Pomocy Społecznej w Koszęcinie

Coraz bliżej Święta – dzielimy się radością.

Leśnicy z Nadleśnictwa Koszęcin przekazali świerkową choinkę dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Koszęcinie. Niech to świąteczne drzewko umili podopiecznym ośrodka ten świąteczny, wyjątkowy czas.

Mamy nadzieję, że pandemia szybko ustąpi i powrócimy do tradycji wspólnego dekorowania drzewka wraz z dzieciakami z okolicznych przedszkoli.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Ogłoszenie o naborze na stanowisko księgowego/wej - nabór wewnętrzny

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin w załączonych poniżej plikach publikuje treść ogłoszenia.

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Sprzedaż choinek 2021

Serdecznie zapraszamy

 

SPRZEDAŻ  CHOINEK

 

      Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin informuje, iż sprzedaż choinek będzie prowadzona w siedzibie nadleśnictwa (dziedziniec) w Koszęcinie przy ulicy Sobieskiego 1, w następujących dniach:

 

-  10 grudnia 2021 roku (piątek) w godzinach od 12:00 do 16:00;

-  11 grudnia 2021 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 13:00;

 

-  17 grudnia 2021 roku (piątek) w godzinach od 12:00 do 16:00;

-  18 grudnia 2021 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 13:00.

 

 

                                                         Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

V Koszęcińska Dycha za nami

Jak sama nazwa wskazuje, bieg odbył się na dystansie dziesięciu kilometrów.

27 listopada 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Koszęcin, odbyła się V edycja biegu przełajowego „Koszęcińska Dycha”.   

Kolejna edycja i kolejne atrakcje, tym razem bieg odbył się w zimowej scenerii. Nie wystraszyło to jednak ponad 270-ciu uczestników, by punktualnie o godzinie 12 zameldować się na starcie biegu, który znajdował się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Koszęcinie. Następnie trasa przebiegała przez tereny leśne naszej jednostki.
Najlepszy zawodnik przebiegł trasę w czasie poniżej 38 minut. Najlepsza zaś zawodniczka ten sam dystans pokonała w czasie 43 minut i 23 sekund. Szczegółowe wyniki poszczególnych uczestników można zobaczyć na stronie:

https://www.zmierzymyczas.pl/images/wyniki/20211127_Kosz%C4%99cin_-_Wyniki.pdf

Podczas biegu pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin, promowali walory przyrodnicze okolicznych lasów na swoim stoisku, na którym można było również otrzymać pamiątkowy gadżet z logo Lasów Państwowych.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Rozbiórka 3 budynków gospodarczych zlokalizowanych w osadzie leśniczego leśnictwa Dyrdy w Dyrdach przy ul. Asfaltowej 2

OGŁOSZENIE O WSZCZĘCIU POSTĘPOWANIA

PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin (dalej Zamawiający) zaprasza do złożenia oferty, w procedurze o udzielenie zamówienia publicznego o wartości szacunkowej nieprzekraczającej kwoty 130 000 zł w zakresie nieobjętym regulacją ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych  (Dz. U. z 2021 poz.1129 tekst jednolity) na:

„Rozbiórkę 3 budynków gospodarczych zlokalizowanych w osadzie leśniczego leśnictwa Dyrdy w Dyrdach przy ul. Asfaltowej 2”

Ofertę, wypełniony i podpisany formularz ofertowy (zał. nr 4) należy złożyć osobiście w Sekretariacie Nadleśnictwa Koszęcin w Koszęcinie przy ul. Sobieskiego 1 lub przesyłać na adres: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin, 42-286 Koszęcin, ul. Sobieskiego 1.
Ofertę należy złożyć w nieprzezroczystej, zamkniętej  kopercie, którą należy opisać w następujący sposób: „Nazwa i adres wykonawcy” Oferta na: „Rozbiórka budynków gospodarczych w Dyrdach”.
Termin składania ofert do dnia 9 listopada 2021 roku do godz.12:00.
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 9 listopada 2021 roku o godz.12:15.
Oferty złożone po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane.

Wszelkie informacje dotyczące postępowania można uzyskać osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin w Koszęcinie przy ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00, pod numerem telefonu: 602 485 179. Osobą upoważnioną do kontaktów z Wykonawcami jest Jarosław Mielczarek - Sekretarz Nadleśnictwa.

Szczegóły postępowania znajdują się w plikach do pobrania poniżej.

 

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

ŚWIĘTO DRZEWA 2021

W Ośrodku Rehabilitacyjnym pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach leśnicy z Koszęcina cyklicznie od wielu już lat organizują Święto Drzewa

Tradycyjnie działamy w ramach projektu edukacyjnego zainicjowanego w 2003 roku przez Klub Gaja.

Tym razem podczas XIX edycji tego wydarzenia w dniu 27 października przy czynnym udziale Turnusu 455 posadziliśmy przepięknego klona, dla którego podopieczni Ośrodka wybrali imię „Józef”. Tradycyjnie jak każdego roku wspólne świętowanie ma charakter wesołego happeningu z udziałem pacjentów oraz ich opiekunów.

Razem z personelem przygotowaliśmy program zwierający elementy zabawy, połączone z ciekawymi formami edukacji przyrodniczo-leśnej. Stałym elementem obchodów jest otwarty konkurs plastyczny dla wszystkich, którzy w dowolnej dla siebie technice wizualizują drzewa.

Tradycją obchodów jest również pewna forma współzawodnictwa. Podczas tej edycji uczestnicy podzieli się na dwie grupy, rywalizujące ze sobą między innym w „Leśnym Kole Fortuny”, gdzie warunkiem powodzenia było udzielenie poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie z bardzo rozległej wiedzy przyrodniczej. Intrygującą konkurencją okazało się układanie 60-elementowych puzzli na czas, co wcale nie było tak łatwe, jak się wydawało na początku!

Pełna emocji jest również prezentacja artystyczna każdej grupy, zawierająca zawsze bardzo sugestywne i aktualne odniesienie do przyrody. Na zakończenie 2-godzinnej zabawy wszyscy uczestnicy konkursów i quizów otrzymali nagrody i drobne upominki ufundowane przez nadleśnictwo.

Przypominamy, iż Lasy Państwowe są strategicznym partnerem Święta Drzewa od początku jego zainicjowania przez Klub Gaja.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

PUNKT SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ DZICZYZNY NADLESNICTWA KOSZĘCIN OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY "PIŁKA"

Nadleśnictwo Koszęcin informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Piłka", z dniem 1 kwietnia 2021 roku zacznie funkcjonować punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD).

 

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin

 

PSBD posiada Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny: 24075664,

nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublińcu.

 

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublińcu.

 

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod poniższym adresem: (odbiór tusz): ul. Bema 3,42-286 Koszęcin

 

Telefon kontaktowy bezpośredni: 34 352 45 26 wew. 333

 

Osoby chętne do zakupu dziczyzny pochodzącej z zarządzanego OHZ „Piłka” proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej i postępowania zgodnie z jego wskazówkami.

 

Zamówienia prosimy składać pisemnie na poniższy adres:

Nadleśnictwo Koszęcin,

ul. Sobieskiego 1

42-286 Koszęcin

lub na adres e-mail: koszecin@katowice.lasy.gov.pl

 

Dostępność dziczyzny w ciągu roku:

 • Jeleń (przybliżona waga tuszy: 30 do 120kg) od 1 stycznia do końca lutego; od 21 sierpnia do 31 grudnia
 • Dzik (przybliżona waga tuszy: 20 do 100 kg) dostępność cały rok

 

Do pobrania:

 1. Regulamin sprzedaży bezpośredniej
 2. Cennik tusz zwierzyny sprzedawanych w punkcie sprzedaży bezpośredniej
 3. Druk zgłoszenia zamówienia dziczyzny
Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Lasy dla Seniorów

Od 1990 roku na początku października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Wpisując się niejako w obchody tego Dnia, Nadleśnictwo Koszęcin przy wsparciu RDLP Katowice, po raz pierwszy wyszło z inicjatywą zorganizowania spotkania Seniorów leśników ze wszystkich jednostek organizacyjnych naszej dyrekcji. Wydarzenie to odbyło się w sobotę 2 października.

W siedzibie nadleśnictwa w asyście zacnych przedstawicieli Bractwa Kurkowego z Krakowa – przybyłych gości z ponad 30 nadleśnictw powitał Dyrektor Damian Sieber, podkreślając ich ogromne zasługi w rozwój i bardzo dobry stan Lasów Państwowych. Przygotowano dla nich szereg atrakcji m.in. specjalny koncert „Perły muzyki klasycznej” w wykonaniu muzyków orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W parku pałacowym Seniorzy mogli również obejrzeć na żywo rekonstrukcję historyczną w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.

Wszyscy chętni mogli również zwiedzać wystawy i ekspozycje zorganizowane w piwnicach budynku nadleśnictwa oraz zabytkowe wnętrza siedziby Zespołu „Śląsk”. Ponadto na specjalnie zorganizowanym stoisku nadleśnictwa, czekały na nich przekąski w ramach promocji projektu „Dobre z Lasu”.

Po części oficjalnej w asyście Bractwa Kurkowego oraz Szwadronu Ułanów, nasi goście udali się do uroczyska „Rendez Vous” na plenerowe spotkanie koleżeńskie przy ognisku, które trwało do późnego popołudnia.

Jesteśmy przekonani, iż zapoczątkowana przez koszęcińskich leśników inicjatywa, wejdzie do kanonu wydarzeń organizowanych cyklicznie w RDLP Katowice.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dobre z lasu - zaproszenie

W związku z realizacją projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów” zapraszamy podmioty zainteresowane uruchomieniem punktów sprzedaży na zasadzie franczyzy pod marką „Dobre z Lasu”.

Niezbędne informacje można uzyskać  w PGL LP Nadleśnictwo Koszęcin pod nr tel. 34 3524525 do 7.

Realizację projektu koordynuje i nadzoruje  Centrum Informacyjne Lasów Państwowych z siedzibą

w Warszawie  przy ul. Grójeckiej 127

tel. kontaktowy 22 185 53 53  lub e-mail : cilp@cilp.lasy.gov.pl

 

 

Załączniki:

- warianty franczyzy w RDLP dla sklepów „Dobre z Lasu”

- informacje dotyczące orientacyjnych kosztów otwarcia sklepu „Dobre z Lasu”

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dziękujemy za udział w akcji #sadziMY

Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

     Nadleśnictwo Koszęcin po raz trzeci uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji #sadziMY, zainicjowanej przez Parę Prezydencką. Tym razem dla wszystkich chętnych mieszkańców Koszęcina oraz okolic przygotowaliśmy 1 910 pięknych sadzonek naszych rodzimych drzew leśnych – świerka pospolitego i brzozy brodawkowatej.  

Były one wydawane bezpłatnie 30 września oraz 1 października w specjalnie na tę okazję zorganizowanym stoisku przed siedzibą nadleśnictwa. Każda sadzonka zapakowana była w unikatową torebkę z ekologicznego papieru z wydrukowaną w sugestywny sposób instrukcją sadzenia.

Obsługujący stoisko miejscowi leśnicy udzielali ponadto szczegółowych i fachowych porad oraz wszelkich informacji dotyczących wymagań dla poszczególnych gatunków.

Akcja po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości odwiedzających Koszęcin, o czym świadczy wydanie wszystkich przygotowanych sadzonek.

Również w tym roku do akcji włączyli się aktywnie artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę lub najem gruntów rolnych

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę lub najem gruntów rolnych

Opis gruntów przeznaczonych do dzierżawy lub najmu oraz szczegóły postępowania znajdują się w pliku do pobrania poniżej.

Oferty ceny dzierżawy lub najmu poszczególnych nieruchomości, o których mowa w ust. 1, oferent składa w formie wypełnionego formularza ofertowego, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia. Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie, w siedzibie Nadleśnictwa – w Sekretariacie, do dnia 01.10.2021 r. – do godziny 09:00. Kopertę obejmującą podpisaną ofertę, należy opatrzeć tytułem „Przetarg na najem lub dzierżawę gruntów – 01.10.2021 r.”  

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 01.10.2021 r. w Sali narad – na 1 piętrze biura Nadleśnictwa Koszęcin, w Koszęcinie przy ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin o godz. 09:00. Otwarcie ofert jest jawne.

Informacje o złożonych ofertach Nadleśnictwo Koszęcin udostępni na swojej stronie internetowej.
Wszelkie informacje dotyczące Przetargu można uzyskać osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin w Koszęcinie przy ul. Sobieskiego 1, 42-286 Koszęcin w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00, pod numerem telefonu: 696 492 682,  Osobą upoważnioną do kontaktów z osobami zainteresowanymi jest Cezary Mazur.

Nadleśnictwo zastrzega możliwość odwołania przetargu bez podania przyczyny.

 

 

 

Koszęcin, 01.10.2021 r.


Informacja o złożonych ofertach

   
Dotyczy:     przetargu pisemnego nieograniczonego na dzierżawę lub najem gruntów rolnych.

 

     Nadleśnictwo Koszęcin, zgodnie z warunkami postępowania określonymi w ogłoszeniu z dnia 24.09.2021 r., informuje o złożonych ofertach w przedmiotowym postępowaniu:

1) oferentach, ich siedzibach lub miejscach prowadzonej działalności gospodarczej (jeżeli dotyczy), których oferty zostały otwarte – dane osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które złożyły ofertę nie są publikowane w związku z ochroną danych osobowych;
2) cenach zawartych w ofertach.

W terminie składania ofert, to jest do dnia 01.10.2021 r. godz. 09:00 do Nadleśnictwa Koszęcin wpłynęły i w dniu 01.10.2021 r. o godz. 09:00 zostały otwarte trzy oferty:

1. Oferta nr 1 złożona przez: osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (dane osobowe w posiadaniu Nadleśnictwa Koszęcin):
- Nieruchomość czwarta: za kwotę 800,00 zł netto (słownie: osiemset złotych 00/100 netto).

2. Oferta nr 2 złożona przez: Farmacon S.A., ul. Ofiar Katynia 99, 42-660 Kalety:
- Nieruchomość trzecia: za kwotę 400,00 zł netto (słownie: czterysta złotych 00/100 netto).
- Nieruchomość czwarta: za kwotę 600,00 zł netto (słownie: sześćset złotych 00/100 netto).
- Nieruchomość piąta: za kwotę 200,00 zł netto (słownie: dwieście złotych 00/100 netto).

3. Oferta nr 3 złożona przez: Zajazd Zielony Zakątek Honorata Pilarska, ul. Ofiar Katynia 110, 42-660 Kalety:
- Nieruchomość czwarta: za kwotę 2.550,00 zł netto (słownie: dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt złotych 00/100 netto).

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Rusza akcja #sadziMY – czeka na Was milion drzewek

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy w całej Polsce aż milion młodych drzewek. W Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych pzrygotowaliśmy ich blisko 100 000. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy aż milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas –– podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

W siedzibach nadleśnictwa Koszęcin udostępnimy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiemy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Naszą akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.

Drzewka będą rozdawane przy siedzibie nadleśnictwa Koszęcin. Przygotowaliśmy w sumie 1910 szt. sadzonek świerka i brzozy. Będzie je można odbierać w czwartek i piątek (30 września i 1 października) między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek.

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Akcja #sadziMY

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy już po raz trzeci w dniach 30.09.2021 - 01.10.2021 r. zostanie przeprowadzona akcja #sadziMY.

Sadzonki w Nadleśnictwie Koszęcin będzie można odebrać w wyżej podanym terminie od godziny 9:00 do 15:00 w siedzibie Nadleśnictwa, w Koszęcinie przy ul. Sobieskiego 1.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

Materiały do pobrania

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.