Lista aktualności Lista aktualności

Urodzinowa Róża

Wyjątkową i niespotykaną oprawę miały 91 urodziny emerytowanego leśniczego Leśnictwa Zielona - Edwarda GOSZYKA.

To z powodu miejsca, w którym się odbyły oraz niecodziennych okoliczności. Otóż 20 marca br. do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach, gdzie przebywa na leczeniu od kilku tygodni Edward Goszyk przybył zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks.bp.dr Marian Niemiec wraz z proboszczem Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Częstochowie ks. Adamem Glajcarem (na co dzień kapelan strażaków w stopniu kapitana) oraz liczne grono przyjaciół i znajomych jubilata. Głównym akcentem tej uroczystości poza życzeniami i kwiatami było odczytanie laudacji oraz wręczenie jubilatowi przez ks.biskupa honorowej „Nagrody Róży Lutra". Wyróżnienie to  przyznawane jest od roku od 2002 w czasie wiosennej sesji Synodu Diecezjalnego Diecezji Katowickiej szczególnie zasłużonym członkom tej Diecezji . Jednym z pomysłodawców i twórców nagrody Róży Lutra był bp Tadeusz Szurman, który mówił:  "Przyznanie nagród Róży Lutra to wyraz wdzięczności dla naszych wybitnych współwyznawców o znaczących osiągnięciach w życiu społecznym, zasłużonych ewangelików służących w Kościele oraz przedstawicieli mediów publicznych i nauki tworzących przychylny klimat wokół Kościoła ewangelickiego" .

„Róża Lutra" ma formę medalu o średnicy 6 cm, na jego rewersie widnieje wizerunek godła Kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast awers zdobi wizerunek Marcina Lutra.

 

Średnia (0 Głosy)


Spotkanie z leśnikiem

Dnia 12.03.2015r. w Przedszkolu Pod Dębami w Koszęcinie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo- ekologicznym przez Pana Czesława Tyrola.

 

Przedszkole Pod Dębem w Koszęcinie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Dni Przyjaciół Lasu 2015" mającej na celu przybliżenie wiedzy o lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają. W ramach akcji zaprosiliśmy do naszego przedszkola Pana Czesława Tyrola, który w towarzystwie licznych okazów leśnych zwierząt zaciekawił wszystkie dzieci opowieściami o lesie i jego mieszkańcach. Ta niezwykła wędrówka po lesie dostarczyła wychowankom wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. Spotkanie stało się też okazją podsumowania konkursu plastycznego „Bajkowy Las". Laureaci konkursu otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

źródło: www.koszecin.pl <<-- strona Gminy Koszęcin

 

 

Jesteście Państwo zainteresowani zajęciami edukacyjnymi??? 

Prosimy o kontakt!!! >>KLIKNIJ<<

Średnia (0 Głosy)


Regionalne obchody Święta Lasu

W dniu 11 września 2014 roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. St. Hadyny odbyły się regionalne obchody Święta Lasu połączone z Jubileuszem 90 Lecia Lasów Państwowych.

Do Koszęcina przybyło kilkuset leśników ze wszystkich jednostek organizacyjnych RDLP Katowice oraz wielu znamienitych gości m.in. Adam Wasiak –Dyrektor Generalny LP, Piotr  Litwa- wojewoda śląski, Antoni Jastrzembski-wicewojewoda opolski, Tomasz Kostuś- wicemarszałek województwa opolskiego. W uroczystości wzięli udział  również przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, parlamentarzyści, samorządowcy oraz wielu instytucji i urzędów.

W przepięknej scenerii zespołu pałacowo-parkowego w specjalnym namiocie koncertowym na dziedzińcu zamku Dyrektor RDLP Katowice Kazimierz Szabla w okolicznościowym wystąpieniu przybliżył historie i teraźniejszość śląskich lasów. Obchody były też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych pracowników Lasów Państwowych. Bardzo miłą niespodzianką okazało się przyznanie prestiżowej nagrody „Mecenas Silesiae" za wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" naszej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wyróżnienie to z rąk Dyrektora Zbigniewa Cierniaka przyjął  Dyrektor Kazimierz Szabla.
Dla gości przygotowano ponadto w pałacowych wnętrzach wystawy przyrodnicze oraz tematyczne upamiętniające jubileusz LP. Szczególnym  akcentem wieńczącym obchody  okazał się galowy występ Zespołu „Śląsk" z koncertem „A to Polska właśnie".

 

 

 

 

 

Średnia (0 Głosy)


Cietrzewisko 2014

Po raz pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki „CIETRZEWISKO” zagościł na terenie zrewitalizowanego Zespołu Pałacowo-Parkowego przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im.St.Hadyny.

Impreza która odbyła się w dniach 9-10 sierpnia doczekała się już swojego małego jubileuszu, mianowicie  V edycji. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż została ona objęta patronatem honorowym przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków Pana Piotra Żuchowskiego oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pana Kazimierza Szablę. Należy przypomnieć iż "CIETRZEWISKO" to wspólny projekt edukacyjny realizowany z powodzeniem cyklicznie przez Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK" oraz kilkanaście nadleśnictw z terenu RDLP Katowice. Piknik został zainaugurowany kilkoma ważnymi wydarzeniami: IV Śląskim Festiwalem Muzyki Myśliwskiej odbywającym się w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej,  Mistrzostwami Polski Drwali (główne zmagania miały miejsce na dziedzińcu zamkowym) oraz Turniejem Strzeleckim o Puchar Dyrektora  Zespołu „ŚLĄSK" który rozgrywany był w Ośrodku Szkoleniowo Rekreacyjnym „Strzelnica" w Kochcicach.

Dla kilku tysięcy gości, którzy odwiedzili Koszęcin przewidziano jeszcze wiele innych atrakcji. Można było posłuchać mistrza kuchni myśliwskiej Grzegorza RUSSAKA i co najważniejsze poddać degustacji przygotowany przez niego gulasz z jelenia i dzika. Ogromne zainteresowanie wzbudziły jego opowieści o tajemnicach nalewek i tradycyjnych trunków polskich.

Szczególnym gościem był Pan płk. Franciszek SZYDEŁKO- najbardziej znany treser zwierząt na potrzeby kinematografii polskiej. Z pasją opowiadał o swoich przygodach  podczas produkcji takich filmów jak „Czterej pancerni i pies" czy „Przygody psa Cywila".

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska edukacyjne przygotowane przez nadleśnictwa: Brynek, Lubliniec, Katowice, Świerklaniec i Zawadzkie.

Grzyboznawca Justyn KOŁEK – przez 2 dni niestrudzenie udzielał wszechstronnych rad na temat rozpoznawania grzybów oraz sposobów ich znajdywania.

Efektownym wjazdem  na dziedziniec zamkowy bryczek zaprzężonych cztery konie i powożonych  przez stangretów w strojach z epoki, zaprezentowała się firma M.K.Szuster z Warszawy, wzbudzając aplauz i  zachwyt publiczności.

Natomiast Bogdan MICHALAK – leśnik i pasjonat łowiectwa prezentował szlachetną sztukę wabienia jeleni, naśladując w sposób perfekcyjny odgłosy wydawane przez te zwierzęta. Można było ponadto z bliska przyjrzeć się pokazom sokolników, zwiedzić wystawę łowiecką we wnętrzach pałacowych, podziwiać wyroby rękodzielników, podglądać trudną i zarazem finezyjna pracę kowali.

Wydarzeniem pierwszego dnia „CIETRZEWISKA" był  wieczorny galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „SLĄSK" gromadząc ponad 3 tysięczną widownię. Po nim wystąpiła znana grupa country  Whiskey River. Niezapomniane wrażenie pozostawił po sobie Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus", ze Sztumu, dając swój koncert dla publiczności oraz uświetniając w niedzielne południe tradycyjną już Mszę Hubertowską w intencji leśników i myśliwych w zabytkowych wnętrzach drewnianego kościele pw. Św.Trójcy w Koszęcinie.

Grand Prix IV Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej zdobył  bezapelacyjnie Zespół Sygnalistów Myśliwskich Wydziału Leśnictwa i Technologii Drewna Uniwersytetu im. G. Mendela w Brnie (Czechy).

Mistrzem Polski Drwali po raz piaty z rzędu został Jacek STOCHNIAŁEK, pokonując 29 zawodników, zapewniając sobie tym samym występ w Kadrze Polski na Mistrzostwach Świata Drwali, które odbędą się we wrześniu w Brienz w Szwajcarii..

Średnia (0 Głosy)


Inauguracja obchodów

Ciekawym wydarzeniem okazała się inauguracja obchodów 90 lecia Lasów Państwowych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK" ...

Ciekawym wydarzeniem okazała się inauguracja obchodów 90 lecia Lasów Państwowych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Z inicjatywy naszego nadleśnictwa w sobotę 12 kwietnia 2014 roku o godz. 1700 w pawilonie im. Elwiry Kamińskiej sygnałem „Zbiórka" zagranym przez sygnalistów z zespołu „Es-kadra" uroczyście rozpoczęto jubileusz Lasów Państwowych, który połączono z promocją książki „Śląskie Łowy" autorstwa Edwarda Goszyka. Ten zasłużony emerytowany leśnik z 44 letnim stażem - rówieśnik Lasów Państwowych jest pasjonatem i znawcą lokalnej historii oraz leśnictwa. Wiele swoich publikacji, zwłaszcza monografii miejscowości ziemi lublinieckiej poświęcił właśnie tej tematyce. Ponadto jego ciekawe artykuły ukazywały się wielokrotnie w lokalnej oraz leśnej prasie. Uroczystość miała charakter benefisu, a bardzo licznie zgromadzeni goście mogli także wysłuchać solowych występów artystów Zespołu „Śląsk" oraz koncertu „Es-kadry" - reprezentacyjnego zespołu sygnalistów przy RDLP Katowice.

„Śląskie Łowy" to swoista wędrówka po historii myślistwa i łowiectwa na Śląsku, oparta na faktach i zapiskach kronikarskich. Bogato ilustrowana grafikami innego znanego opolskiego leśnika Jarosława Janickiego oraz archiwalnymi fotografiami, ukazującymi nieistniejący już i jakby nieco odległy klimat dawnych lat.

W uznaniu swoich zasług autor został uhonorowany pamiątkową statuetką 90 lecia Lasów Państwowych wręczoną przez Dyrektora RDLP Katowice Kazimierza Szablę oraz Nadleśniczego Krzysztofa Lysika. Ponadto otrzymał również okolicznościową odznakę za zasługi dla łowiectwa w regionie częstochowskim nadaną przez Zarząd Okręgowy PZŁ  w Częstochowie. 

Średnia (0 Głosy)


Skargi i Wnioski

INFORMACJA

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin

lub jego zastępca przyjmuje interesantów

w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek,

a gdy ten dzień jest wolny od pracy w dniu następnym w godzinach:

 

od 13.00 do 15.00

Średnia (0 Głosy)


Regionalne obchody święta lasu

 W dniu 23 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Katowice, w miejscu szczególnym  - kalwarii przy Klasztorze oo.Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach, gdzie znajduje się kaplica poświęcona św. Hubertowi i pamiątkowa tablica z błogosławieństwem udzielonym leśnikom w 1997 przez Jana Pawła II -  zebrali się przedstawiciele  wszystkich jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach. Podczas okolicznościowego wystąpienia Dyr.Kazimierz Szabla przybliżył uczestnikom rolę, zadania oraz zagrożenia z jakimi borykają się śląskie lasy. Odniósł się  również do dokonań i perspektyw z jakimi będą się stykać leśnicy w najbliższej przyszłości. Gośćmi honorowymi uroczystości byli m.in. wojewoda śląski – Zygmunt Łukaszczyk, parlamentarzyści, przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych, świata nauki oraz wielu innych instytucji, którzy posadzili wspólnie kilka lip drobnolistnych, dla upamiętnienia tego wydarzenia. Ponadto odbył się finał konkursów plastycznych, fotograficznych oraz literackich o tematyce przyrodniczej przygotowanych przez leśników dla dzieci i młodzieży z katowickich placówek oświatowych. 

                        

Średnia (0 Głosy)