Wydawca treści
Łowiectwo
Nie tylko na łowy ….. czyli jak gospodaruje Nadleśnictwo
Na terenach przez nas administrowanych znajduje się 8 obwodów łowieckich,z których 6 zostało wydzierżawionych kołom łowieckim, a 2 są obwodami wyłączonymi. Gospodarka łowiecka w nadleśnictwie prowadzona jest w oparciu o Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany sporządzony na okres 10 lat dla Rejonu Hodowlanego C-III „Lasy Puszczy Lublinieckiej „ opracowany przez RDLP w Katowicach. Szczegółowe działania wynikają natomiast z rocznych planów łowieckich, uwzględniających okresowe inwentaryzacje zwierzyny,strukturę wiekową i płciową populacji oraz poziom szkód przez nie wyrządzanych w uprawach leśnych i rolnych.„Rejony Hodowlane" – obszarowo większe jednostki od obwodów, obejmujące całoroczne areały bytowania lokalnych populacji, z uwzględnieniem zróżnicowania warunków środowiskowych,jak i preferencji siedliskowych poszczególnych gat.zwierzyny (utworzone w oparciu o cyt. ustawę „Prawo łowieckie"). W ramach Rejonu Hodowlanego C-III w Nadleśnictwie Koszęcin funkcjonuje jeden obwód łowiecki - Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ), o powierzchni ok.14.5 tys.ha. Jego głównym celem jest prowadzenie wzorcowej gospodarki łowieckiej , której długofalowym efektem jest korzystny wpływ na działalność kół łowieckich z nim sąsiadujących.
Wzorcowe gospodarowanie polega między innymi na:
· wzbogaceniu bazy żerowej (zakładanie i uprawa poletek żerowych, zgryzowych, pasów zaporowych, wykaszanie łąk śródleśnych itp.) w celu zminimalizowania szkód łowieckich (udostępniliśmy zwierzynie ok .60 ha łąk sródleśnych,poletka łowieckie różnego typu zajmują ponad 16,5 ha,a pasy zaporowe to prawie 6,5 km)
· utrzymaniu odpowiedniej ilości urządzeń łowieckich (na terenie OHZ znajduje się między innymi : 40 paśników, 235 lizawek,kilkanaście podsypów dla bażantów i kuropatw)
· racjonalnym zimowym dokarmianiu
· ochronie łowisk (gł.ostoi zwierzyny)
· poprawie warunków bytowania zwierzyny drobnej (zasiedlanie łowisk bażantem i kuropatwą)
· zoptymalizowaniu populacji jeleniowatych poprzez uzyskanie prawidłowej struktury płci kultywowaniu tradycji i zwyczajów łowieckich
· współpracy z instytucjami naukowymi w dziedzinie badań łowieckich